Hadrianus fala mellől kerültek elő az első római bokszkesztyűk
2018. március 8. 13:44
Hadrianus falától nem messze előkerült egy épen fennmaradt pár bokszkesztyű a római korból. Az ökölvívás a római fesztiválünnepek nélkülözhetetlen része volt, és akadtak sportolók, akiknek ez volt a megélhetésük is. Milyenek voltak a római boksz szabályai, kik nevezhettek a meccsekre, és miként kerülhetett valaki a professzionális sportolók közé? Voltak-e női ökölvívók?
Korábban
A történészek régóta tudják, hogy a boksz népszerű volt a Római Birodalomban. A sport feltűnik korabeli mozaikokon és a római irodalomban is, mint például Vergilius Aeneisében. A régészek most újabb bizonyítékot fedeztek fel: egy pár igen jó állapotban fennmaradt római bokszkesztyűt, amely egy rendkívül ritka leletnek számít. A kesztyűk bőrből készültek, ami általában már rég lebomlott volna, de esetünkben az oxigénhiányos környezetnek köszönhetően épségben fennmaradtak.
A kutatók egy betonpadló alá temetve találták meg a kesztyűket Vindolandánál, egy, az angliai Northumberland megyében található római erődnél. A rómaiak körülbelül Kr. u. 20-ban rakták le ezt a padlót, nagyjából egy időben a közeli Hadrianus falának építésével. A Vindolandát kutató régészek tudomása szerint ez az egyetlen pár bokszkesztyű, amely a Római Birodalomból maradt ránk (habár mai szemmel nézve inkább egyszerű kézvédőnek tűnhet, mint bokszkesztyűnek).
David Potter, a Michigani Egytem Ann Arbor-i campusának görög-római történelemprofesszora szerint a boksz történelme legalább háromezer évre nyúlik vissza. Az ókori görög olimpiákon is versenyszám volt, és a római korban is folytatódott a különféle ünnepek idején űzött tevékenységként. Az ókori boksz azonban sokkal veszélyesebb volt, mint a modern sport. „Az ókori boksz egyik fő ismérve az volt, hogy nem voltak súlycsoportok, és nem voltak időkorlátok” – mondja Potter. „Egyszerűen addig küzdöttek, míg az egyik fél képtelenné vált folytatni.”
A Római Birodalomban nevelkedő fiúk az iskolában tanulhattak bokszolni. Akik elég jónak bizonyultak, hivatásos bokszolókká válhattak, akik utaztak szerte a birodalomban és fesztiválokon küzdöttek. Férfiak és nők egyaránt nevezhettek a fesztiválok bokszversenyein, azonban ezek nemek szerint mindig el voltak különítve. A győzelemért járó pénzjutalmak igen busásak voltak – ha valaki ellátogatott elég fesztiválra küzdeni egy évben, akkor „bizonyosan meg tudott belőle élni”, mondta Potter.
Azt eddig is tudtuk, hogy a boksz népszerű volt a Római Birodalom egész keleti felében, beleértve Görögországot, Kis-Ázsiát, Egyiptomot, Palesztinát és Szíriát. Az észak-afrikai régióban szintén kedvelt sport volt. Angliát azonban, ahol az egyetlen ismert pár kesztyűt találták, mindeddig nem volt szokás a római kori boksszal összefüggésbe hozni.
„Egyszerűen kevesebb közvetlen bizonyítékunk van ezekre a szórakozási formákra a birodalom északi részein” – mondta Potter. Mivel a kesztyűk Vindolanda római megszállásának korai szakaszából valók, ezért elképzelhető , hogy azokat Anglián kívülről vitte oda valaki.
„Azt hiszem, ez a lelet azt mutatja, mennyire népszerű volt a sportolás a birodalom minden részén” – mondta. „Az a fajta lelet, amely valóban közvetlen kapcsolatba helyez minket az ókoriak által megélt valósággal.” Emellett emlékeztet minket arra is, hogy „a sport volt az egyik olyan tényező, amely az ókori világ közösségeit összefogta.”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
hidegháború
- Csak Jimmy Carter elnöksége alatt térhetett haza a Szent Korona
- A világ legnagyobb hatalmai közé akarta emelni országát az utolsó iráni sah
- Bűntudat helyet csak nosztalgiát érzett Uganda véreskezű diktátora, Idi Amin Dada
- A hidegháború végét jelentette a máltai találkozó
- Meghibásodás miatt oldottak ki Kanada felett az amerikai atombombák
- Megrendítő beszédet mondott a berlini fal árnyékában J. F. Kennedy
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- Félelmetesen közel került a világ az atomháborúhoz a kubai rakétaválság idején
- Börtönnel „jutalmazta” a róla szóló viccek terjesztőit Enver Hodzsa
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap
- Megfigyelték és jelentettek róla, de visszatérhetett a színpadra a forradalmár tehetség, Sinkovits Imre tegnap