Karinthy Frigyesről fellelhető összes fotót közreadja a PIM új kötetében
2017. január 9. 10:57 MTI
A Minden másképp van - Karinthy Frigyes összes fényképe című kiadvány szerkesztője, Kovács Ida az MTI-nek elmondta: a szerző fényképeiről először 1982-ben jelent meg gyűjteményes album ugyanezzel a címmel, az elmúlt három évtizedben azonban 50 új felvétel is előkerült, amelyek helyet kaptak a mostani, immáron összesen 278 különböző fotót közreadó, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) által szerkesztett kötetben, amelyet január 23-án mutatnak be Budapesten.
Korábban
A fényképek mintegy negyede eredeti felvétel, a többi különböző újságokban és magazinokban - elsősorban az Est, a Pesti Napló képes melléklete, a Színházi Élet, a Tolnai Világlapja és a Délibáb oldalain - maradt fent. Az 1920-1930-as évek egyik legnépszerűbb szerzőjét gyakran fotózták különböző rendezvényeken, emellett újságíróként több lapnak dolgozott, amelyek számára interjúkat is készített, például Kosztolányi Dezsővel, és ezekről az alkalmakról is készültek felvételek - magyarázta a PIM főmuzeológusa, aki megjegyezte: az Estben például nagyon sok kép készült Karinthyról az agyműtétjével kapcsolatban.
"Az elmúlt mintegy 30 évben felbukkant fényképek alapvetően nem változtatnak a Karinthyról alkotott eddigi képünkön, azonban számomra, aki évtizedek óta ismertem a korábbi fotókat, olyan volt az új felvételek előkerülése, mintha megmozdult volna Karinthy arca" - fogalmazott Kovács Ida, aki kiemelte azt is: az utolsó pillanatban, szinte már a kötet zárásakor előkerült egy igazi ritkaságnak számító dedikált - Székely Júlia író-zongoristának aláírt - fénykép is.
A kiadványban filmes képkockákból kinagyított felvételek is találhatóak. Kovács Ida már az első, 1982-es kötethez igyekezett felkutatni az olyan mozgóképes anyagokat, amelyeken Karinthy Frigyes is megjelent, azonban az elmúlt mintegy 30 évben több új felvétel is előkerült.
"Például 1982-ben még csak találgattam, hogy amikor 1931-ben Karinthy Zeppelinnel repült, minden bizonnyal készülnie kellett egy rövid híradósnittnek is, mert egyik írásában említi. De akkor nem volt meg, időközben viszont előkerült" - mondta el a szakember. Hozzáfűzte: felbukkant egy olyan amatőr filmfelvétel is, amely kártyázás közben egy férfitársasággal mutatja az írót a siófoki Vitéz panzióban, ahol éveken keresztül nyaralt a Karinthy család.
A kötetet január 23-án, hétfőn mutatják be a Petőfi Irodalmi Múzeumban Dragomán György író, Karinthy Márton író-rendező, Fráter Zoltán irodalomtörténész és Kovács Ida részvételével. A magyar kultúra napja programsorozat keretében szervezett eseményen a közönség fotómásolatokra is licitálhat.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
9. Demográfiai változások Magyarországon 1945-től
II. Népesség, település, életmód
- Propagandakampánnyal sem tudtak sok magyarországi szlovákot rávenni a Csehszlovákiába költözésre 1946-ban
- Hiába tiltakoztak sokan, több tízezer magyarországi németet telepítettek ki a kollektív bűnösség elve alapján
- Szinte bárki felkerülhetett a kitelepítendők listájára Rákosi alatt
- Magyarok is települtek át „szlovákként” Csehszlovákiába a lakosságcsere keretében
- Megérdemelték a kitelepítést a németek?
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap