Mit tartalmazott a titkos Bethlen-Peyer paktum?
2016. december 22. 10:37 MTI
Kilencvenöt éve, 1921. december 22-én írta alá Bethlen István kormányfő és Peyer Károly, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt (MSZDP) vezetője azt a titkos megállapodást, amely megkötésekkel ugyan, de lehetővé tette az MSZDP visszatérését a magyar politikai közéletbe.
Korábban
Az első világháború kataklizmáját, a Tanácsköztársaság rövid regnálását és a trianoni traumát követő időszakban a politikai vezetés, élén Teleki Pállal, Bethlen Istvánnal és a kormányzó Horthy Miklóssal a konszolidációt tekintette legfontosabb feladatának. Az ország területi és gazdasági veszteségei miatt elodázhatatlanná váltak a komoly változások.
A Tanácsköztársaság bukását követően a szociáldemokraták népszerűtlenné váltak, a politikai közéletnek nem lehettek teljes jogú szereplői, a vezetőség - így az elnök, Peyer Károly is - egy időre elhagyta az országot. Bethlen István, aki 1921-ben váltotta a miniszterelnöki székben Teleki Pált, egységes kormányzati háttér kialakítására törekedett, így kovácsolta össze 1922-ben az Egységes Pártot (hivatalos nevén: Keresztény-Keresztyén Kisgazda, Földmíves és Polgári Párt), amely nevével ellentétben soha sem volt egységes.
Bethlen a kényelmes többség birtokában nekiláthatott reformjainak, az ország csatlakozott a Népszövetséghez, jelentős kölcsönökhöz jutott. Ehhez azonban még egy lépést meg kellett tennie: mivel külföldről nézve elfogadhatatlan volt, hogy a munkásságnak nincs érdekképviselete, kompromisszumot kellett kötnie Peyer Károllyal.
A titkos tárgyalások 1921. december 8-án kezdődtek és két héttel később, december 22-én írták alá a "kiegyezésről" szóló, szintén titkos dokumentumot. A megállapodás értelmében a kormány elismerte a szociáldemokrata pártot, mint politikai tényezőt. Visszaállították a gyülekezési jogot, bár a gyűlések rendezését szigorú feltételekhez kötötték. Kimondták, hogy a szakszervezetek nem folytathatnak politikai tevékenységet, és továbbra is kormányellenőrzés alatt maradnak, fennmaradt az internálás lehetősége, de "a minimumra redukálva", és csökkentették a rendőri felügyeletet és a jelentkezés kényszerét is.
Bethlen vállalta, hogy a kormány megalkotja az aggkori nyugdíjról, a rokkantbiztosításról, az özvegyek és az árvák biztosításáról, valamint a munkásbiztosításról szóló törvényeket. A kormány feloldotta a szakszervezetek és egyesületek betétjeinek zárolását, kikötötték viszont, hogy bizonyos ágazatok dolgozói nem sztrájkolhatnak.
Az MSZDP lemondott a köztársasági eszmét hirdető propagandáról, a radikális ellenzéki szerepről, a kormány külpolitikájának bírálatáról. Az MSZDP vállalta, hogy testvérpártjaival való kapcsolatában cáfolja a fehérterrorról szóló híreket és úgymond hiteles képet ad Magyarországról, mindenekelőtt a Népszava hasábjain. A párt nevesebb tagjainak emellett a megállapodás tényéről szóló cikket kellett megjelentetniük a külföldi szociáldemokrata lapokban.
A részleteket illetően titkos megállapodás három éven át maradt titokban, amikor is a Népszavában nyilvánosságra hozták. A paktum felháborodást váltott ki a nemzetközi szociáldemokrata mozgalomban, bírálói szerint ugyanis a párt túl nagy engedményeket tett a kormány felé, a (városokon kívüli) nyílt szavazás és a kedvezőtlen politikai feltételek miatt nem tudta megfelelően ellátni a munkásság érdekeinek védelmét és képviseletét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. Mezőgazdasági és ipari termelés, kereskedelem a középkorban és a kora újkorban
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Valóban összeomlott a holland gazdaság a 17. századi tulipánmánia után?
- Mekkora volt a 17. századi holland tulipánmánia okozta pénzügyi összeomlás?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Létezett-e a középkorban „turkáló”?
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap