Az etruszk civilizáció sötét oldalát tárja fel a nyakánál és lábainál megbilincselt csontváz
2016. november 9. 12:35
2500 éves emberi maradványokat találtak a régészek Toszkána központi részén. A csontváz – amely az etruszk civilizáció sötét oldalára világíthat rá – nyakán, valamint bokáin is bilincsek vannak. Ez az első etruszk sír, amelyben a kutatók megbilincselt ember maradványaira bukkantak.
Korábban
Az egyedi sírt a főként etruszk emlékeiről ismert, tengerparton álló Populoniában fedezték fel. A kutatók egy egyszerű, Baratti strandjától nem messze található, homokos talajba ásott gödörben bukkantak rá a 20 és 30 éves kora között meghalt férfi csontvázára. Lábain mintegy két kilót nyomó bilincs éktelenkedett, és nyaka köré is egy nehéz „vasgallért” tekertek.
A holttestet egy halotti lepel is takarta. A régészek egy fekete pontot is találtak a tarkó alatt, amely feltehetően egy, a vasgallérhoz kötött fatárgy nyoma – mondta a Seeker magazinnak a Milanói Egyetem régészprofesszora, Giorgio Baratti. Valószínű emellett, hogy a szerencsétlen férfira egy kötélből vagy bőrből készült eszközt is ráhelyeztek, amely a fejét kötötte össze a lábával.
Bal kezének egyik ujján egy gyűrűt találtak, amely az eszköz része lehetett, amelynek feladata vélhetően az volt, hogy mozgásában korlátozza a rabot. A kutató szerint a férfi vagy egy rabszolga volt, vagy valaki más, akire halálbüntetést szabtak ki. Egy rabszolga ekkoriban tengerészeti feladatokat is végezhetett, de a környék vasbányáiban is dolgozhatott. Az i. e. 6. és 4. század között Populonia a Mediterráneum vasfeldolgozó-központja volt, ahova a fémet főként Elba szigetéről hozták.
A településen a most talált sír mellett korábban csak teljesen átlagos temetkezéseket fedeztek fel – mondta Baratti, aki a sírmellékletek hiánya ellenére datálta, és nagyjából az i. e. 5. századra tette a temetkezést. Felette ugyanis megtalálták egy fülbevalókkal, valamint egyéb mellékletekkel eltemetett női csontvázat, amely egyértelműen az i. e. 4. századra datálható. A kutatók becslése szerint legalább egy évszázad telt el, amíg a helyiek egy új nekropoliszt építettek.
A leletek az i. e. 9. században virágzásnak indult, és a mai Olaszország területe jelentős részének történetét mintegy öt évszázadon át meghatározó etruszk civilizáció egy kevésbé ismert aspektusára világíthatnak rá. Az i. e. 300 és 100 között a római beleolvadó etruszk kultúrát főként a fejlett művészetről, mezőgazdaságról, fémmegmunkálásról, valamint kereskedelemről ismerjük.
A gazdagon díszített sírokból egy vidám, nőket tisztelő nép képe rajzolódik ki, amely élen járt a borkészítésben, a rómaiaknak átadta az útépítés fortélyait, és megismertette Európával az írás művészetét. A megbilincselt férfi azonban az etruszkok egy kevésbé ismert oldalát mutathatja meg. „Kegyetlenek is tudtak lenni” – mondta Baratti.
A kutató felidézett egy halotti játékot, amelyet legalább négy tarquiniai sírban is ábrázoltak: egy Phersu néven ismert alak pórázon fog egy kutyát, majd meghúzza a pórázt, mire egy, a kutya nyakörvén található szög az állat nyakába fúródik, feldühítve a kutyát, aki nekiront egy embernek. Sok kutató meg van róla győződve, hogy az etruszkok emberáldozatokat is bemutattak. 1982 és 2005 között végzett kutatások számos kegyetlenségre utaló nyomot tártak fel Tarquinia közelében. Nancy Thomson de Grummond, a Florida State University etruszk-szakértője hozzátette, több lefejezett, feldarabolt és/vagy fizikailag bántalmazott gyermek, egy nő és egy idegen férfi maradványaira is rátaláltak.
Baratti szerint további kutatásokra lesz szükség a bilincses temetkezés megértéséhez. Elemzésekkel, többek között DNS-vizsgálattal, számos dolog kiderülhet a rejtélyes férfiről, például hogy voltak-e betegségei, vagy hogy helybéli volt-e.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nácik
- Rooseveltnek és Hitlernek is dolgozott a német üzletember
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Kulcsfontosságú szerepet játszott Hlatky Endre az 1944-es sikertelen kiugrási kísérletben
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Versenyeztek a nagyhatalmak a német tudósokért a 2. világháború után
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap