2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Hetven éven át őrizte titkát az auschwitzi koncentrációs táborból előkerült bádogbögre

2016. május 19. 09:48 MTI

Több mint hetven éven át őrizte titkát egy, az auschwitzi koncentrációs táborból előkerült zománcozott bádogbögre. Az ominózus bögre egyike az intézmény gyűjteményében lévő 12 ezer edénynek - csészének, tálnak, kannának, korsónak -, amelyeket a németek koboztak el a második világháborúban az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborba hurcolt emberek csomagjaiból.

Az ékszereket, egy női aranygyűrűt és egy kis darab vászonba tekert nyakláncot az Auschwitz-Birkenau Állami Múzeum kurátorai találták meg az intézmény gyűjteményének karbantartási munkálatai közben - írta a BBC News. "Kiderült, hogy az egyik bögrének dupla feneke van" - mondta Hanna Kubik, az intézmény kurátora, hozzátéve, hogy a hamis alj az idő múlásával levált a bögréről. A vizsgálatok kimutatták, hogy az ékszereket Lengyelországban készítették 1921 és 1931 között.

A múzeum szerint az ékszereket gondosan dokumentálják és megőrzik, ugyanakkor nagyon kicsi a valószínűsége, hogy megtalálják a tulajdonosaikat, mivel "a tárgyakon semmilyen nyomot sem hagytak, amely segítene az azonosításukban". Az ominózus bögre egyike az intézmény gyűjteményében lévő 12 ezer edénynek - csészének, tálnak, kannának, korsónak -, amelyeket a németek koboztak el a második világháborúban az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborba hurcolt emberek csomagjaiból.

Piotr Cywinski múzeumigazgató szerint a táborok túlélőinek beszámolóiban gyakran olvasni arról, hogy megpróbálták elrejteni az értéktárgyaikat. Mint elmondta, a nácik "folyamatosan hazudtak" az elhurcolt zsidóknak, azt állítva, hogy áttelepítik őket és hozhatnak magukkal egy kis csomagot. Ilyen módon a németek biztosak lehettek benne, hogy a "deportált családok utolsó megmaradt értékei" is a kezükbe kerülnek.

Az a tény, hogy ezeknek az értéktárgyaknak egy részét elrejtették, "egyrészt azt bizonyítja, hogy az áldozatok nagyon is tisztában voltak a deportálásokkal együtt járó kifosztással, másrészt azt mutatja, hogy a zsidó családokban folyamatosan élt a remény, hogy ezekre a tárgyakra még szükségük lesz a túléléshez" - fogalmazott az igazgató.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
A gyűrűt feltehetően Lengyelországban gyártották az 1920-as évekbenA gyűrű és a nyaklánc

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!