A titokzatos etruszkokról mesélhet egy Firenze közelében feltárt kőtábla
2016. április 25. 15:58 MTI
Az ókor egyik legnagyobb rejtélyét jelentő etruszkok életéről szolgálhat izgalmas információkkal egy feliratos kőtábla, amelyet Firenze közelében tártak fel a régészek. A táblát elfektetve találták meg egy templom alapjánál, de a jelek szerint egykor függőlegesen állhatott.
Korábban
Az etruszk kultúra 2500 évvel ezelőtt virágzott Itália középső részén. A művészetéről, mezőgazdaságáról, finom fémmunkáiról és kereskedelméről ismert civilizáció hanyatlása az i. e. 5. században kezdődött, majd 300 és 100 között végül beolvadtak a Római Birodalomba. Gazdagon dekorált sírokat, edényeket és szobrokat hagytak maguk után, ám elenyészően kevés írott anyag és tárgyi bizonyíték árulkodik a mindennapi életükről.
Az etruszkok általában lebomló szövetekre, vagy viaszra írtak hosszú szövegeket, így a toszkánai Mugello-völgyben ásatásokat végző régészek körében óriási volt az öröm, amikor egy betemetett templom alapjánál rábukkantak egy 200 kilogrammos homokkőtáblára, rajta több mint száz etruszk karakterrel. Az alaposan megtisztított táblán eddig két főisten, Tina és Uni, vagyis Zeusz és Héra, illetve Jupiter és Juno etruszk megfelelőinek nevét vélték felfedezni a szakembereknek. "Egyfajta szent szövegnek tűnik, amely talán elárul nekünk egyet s mást az etruszkok hiedelmeiről" - mondta Gregory Warden, aki csoportjával mintegy 20 éve végez ásatásokat.
Mint hozzátette, "lenyűgözően izgalmas lenne", ha a szöveg hivatalos megfejtése is megerősítené ezt a két nevet. "Semmi ehhez hasonló lelet létezéséről nincsen tudomásom" - jegyezte meg a szakember. Az irodalmi emlékek hiánya és az etruszk nyelv kihalása miatt eddig majdnem minden, amit a szakemberek megtudtak az etruszkokról, a temetkezési helyeiken talált leleteknek köszönhető. A most felfedezett kőtábla, tekintve, hogy szent helyen bukkantak rá, új perspektívát nyújthat a titokzatos ókori nép tanulmányozásához. A táblát elfektetve találták meg a templom alapjánál, de a jelek szerint egykor függőlegesen állhatott. A kutatók egyelőre nem tudják, hogy mi lehetett az eredeti funkciója.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2021
- Ókori emberáldozatok
- A magyar könnyűzene a hetvenes években
- Az MSZMP-tömegszervezetek mindennapjai
- Piranesi rézkarcbörtönei
- Itt a szép, itt a jó, itt a parázs gesztenye!
- A szepesgörgői Görgey–Csáky-kastély
- Magyar konyha a gulyás előtt
- A háztáji gazdálkodás kialakulása és szerepe
- Az Én évtizede a rockzenében
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap