Miért követi mindenhová az elnököt egy titokzatos fekete táska?
2016. január 25. 16:11
A gyakran a „nuclear Football” néven emlegetett fekete aktatáska olyan szigorúan titkos tárgyakat és egyéb információkat tartalmaz, amelyek segítségével a mindenkori amerikai elnök bárhonnan aktiválhat például egy esetleges amerikai nukleáris támadást, vagy egy terrortámadás esetén atombiztos fedezékbe húzódhat. A közel húsz kilogrammos táskát természetesen nem az Egyesült Államok első embere, hanem egy erre a célra alkalmazott tiszt cipeli, aki árnyékként követő a Fehér Ház urát.
Korábban
A hivatalosan „president's emergency satchel” néven nevezett fekete táskát az összesen öt erre a feladatra kijelölt tiszt viheti, akiknek minden egyes másodpercben közvetlenül az amerikai elnök mellett kell lenniük (egy liftben, egy autóban, egy repülőn kell utazniuk). A Fehér Ház katonai hivatalának egykori vezetője, Bill Gulley a Business Insidernek elmondta, a táska nem egy nagy darab piros gombot tartalmaz, hanem többek között megtalálható benne a Fekete Könyvnek nevezett, 75 oldalas dokumentum, amely az Egyesült Államok atomháborús tervét kivonatolja, pontosabban a nukleáris csapásmérő lehetőségeket veszi számba.
Továbbá az előbbi fekete tintával írt könyv mellett egy piros színű tintával írt, tízoldalas iratköteg is megtalálható, amely a titkos atombiztos helyeket, bunkereket sorolja fel, ahol vészhelyzetben az elnök el tud rejtőzni, illetve az ezekhez szükséges kódokat, egyéb jelszavakat tartalmazza. Mindezekért szükséges, hogy a táskát vivő tiszt közvetlenül az elnök mellett legyen. Nem kerülheti el az ember figyelmét az sem, hogy egy antenna is kilóg a táskából, így minden bizonnyal különféle kommunikációs berendezések is helyet kaptak a titokzatos táskában. Érdekesség, hogy egy 2004-es tanulmány szerint mintegy két évtizeden át a nem éppen feltörhetetlennek tűnő 00000000 kóddal lehetett volna elindítani nukleáris rakétákat.
A táska mellékneve, a „Football” állítólag valamilyen úton módon az úgynevezett „Dropkick” fedőnevű titkos nukleáris háború nevéből származik, amelyet Robert McNamara, korábbi amerikai védelmi miniszter keresztelt el. A dropkick egyébként a birkózásban használatos egyik támadási módszert jelöli, amely során a támadó fél páros lábban nekiugrik ellenfelének, aki általában ettől padlót fog.
„Állandó készültségben kell lenned” – mondta egy alkalommal a The Associated Pressnek Robert Patterson, a légierő őrnagya, aki Bill Clinton idején hordozta a táskát. „Gyakran kinyitottam, hogy felfrissítsem tudásomat a tartalmát illetőleg, hiszen mindig tisztában kellett lennünk a benne lévő információkkal, hogy veszély esetén azonnal cselekedhessünk” – tette hozzá. Patterson elárulta, hogy egy alkalommal Clinton véletlenül elhagyta atomtáskás segítőjét, akinek a húsz kilogrammos táskával körbe kellett futni a Fehér Házat, hogy utolérje az elnököt.
Egyes információk szerint már az 1953 és 1961 között hivatalban lévő Dwight D. Eisenhower elnöksége alatt is feltűnt a táska, míg más források szerint a Kennedy-adminisztráció idején, pontosabban a kubai válság évében bukkant fel. Sikere töretlen: ma Obama mellől sem hiányzik.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
26. Nagyhatalmi konfliktusok 1618–1820 között
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A legitimitás elvére épült a Napóleon legyőzése után Bécsben megszabott új európai rend
- A trónt is szeretői segítségével szerezte meg a kegyencek cárnője, Nagy Katalin
- Bár sokan a halálát kívánták, valószínűleg mégsem mérgezés lett Napóleon veszte
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Ifjúkorában édesapja halálra ítélte Nagy Frigyest, helyette azonban legjobb barátját végezték ki
- Miért hisszük úgy, hogy Napóleon alacsony volt?
- Miért raboltatott el Napóleon két pápát is?
- Bekerítő manővere miatt fölényesen nyerte Napóleon a „három császár csatáját”
- Lépésről lépésre falták fel Lengyelországot szomszédai a kora újkorban
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap