Egyre feszültebb a nankingi mészárlás kapcsán kirobbant japán-kínai vita
2015. október 13. 13:13 MTI
A japán kormány fontolóra vette az ENSZ Tudományos, Nevelésügyi és Kulturális Szervezetének (UNESCO) folyósított anyagi támogatás felfüggesztését vagy csökkentését, miután a szervezet világemlékezet-programja a listájára vett több olyan dokumentumsorozatot, amelyet Kína készített a japán megszállók által elkövetett 1937-es nankingi mészárlásról.
Korábban
A Nanking város kezdeményezését elbíráló UNESCO-beli szakemberek a mészárlást dokumentáló 11 sorozatot tartottak érdemesnek a "világ emlékezetének" sorába venni, köztük 1937 és 1948 között készült filmeket, fényképeket és írott szöveget, feljegyzéseket. A tokiói külügyminisztérium már hétfőn "rendkívül sajnálatosnak" nevezte a döntést, kétségbe vonta az ENSZ-szervezet semlegességét és méltányosságát. Egyúttal javasolta a döntéshozatali folyamat megreformálását. Szuga Josihide, a kormány főtitkára pedig kedden azt mondta: "problematikus", hogy az UNESCO így döntött, tekintve, hogy az ügyben ütközik Japán és Kína álláspontja.
Egy meg nem nevezett kormányzati forrás azt mondta a Reuters szerint, hogy kérdéses a szóban forgó dokumentumok hitelessége, és a listára vételről inkább dokumentumkonzerválási, mint történészi szemszögből döntöttek, pedig történészek ellenőrizni tudták volna a tartalom valódiságát. "A kormány igazságosságot és átláthatóságot szeretne a világemlékezet programban, hogy azt ne lehessen felhasználni politikai célokra. Mi nem is tekinthettünk bele ezekbe a kínai dokumentumokba. Az UNESCO anyagi támogatásával kapcsolatban át fogjuk tekinteni, hogy milyen lehetőségeink vannak a tiltakozásra, a pénzügyi támogatás csökkentésére vagy felfüggesztésére" - mondta a kormányfőtitkár sajtóértekezletén. Japán tavaly 31 millió dollárral támogatta az UNESCO-t, ami az ENSZ-szervezet éves költségvetésének 10,8 százaléka, ezenkívül létrehozott több pénzügyi alapot a világörökség és a kulturális örökség megőrzését célzó munkákra.
A kínai külügyminisztérium szóvivője Szuga szavaira azonnal reagált Pekingben. "Fenyegetőzhet azzal japán, hogy megvonja a támogatását az ENSZ-szervezettől, de nem tudja eltüntetni szégyenfoltjait a történelemből. Minél jobban próbálja azokat kitörölni, annál sötétebbek lesznek" - jelentette ki Hua Csün-jing. A kínai hivatalos álláspont szerint Nanking 1938 januárjában véget ért hathetes ostroma 300 ezer civil és fegyvertelen kínai katona halálával járt. A II. világháború után a szövetségesek által felállított törvényszék ennek mintegy a felére tette a halálos áldozatok számát. "A japán kormány szerint tagadhatatlan, hogy gyilkoltak meg fegyverteleneket és történt fosztogatás, de vita van ezekben a kérdésekben, és Japán úgy gondolja, hogy nehéz konkrét számokat megállapítani" - mondta a japán kormányfőtitkár.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
17. A náci Németország jellemzői
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- Már 1918-ban lépéseket tett az egyesülés felé Németország és Ausztria
- 12 ezer, Argentínában élt náci nevét tartalmazó listára bukkantak
- Tökéletes ürügy volt a szabadságjogok megszüntetésére a Reichstag felgyújtása
- A háború utolsó napjaiban megpróbálta átvenni Hitlertől a hatalmat Hermann Göring
- Máig nem tudni pontosan, hány roma áldozata lehetett a holokausztnak
- Miért foglalkoztatták az ikrek az embereken kísérletező náci tudósokat?
- Két falu teljes kiirtásával bosszulták meg Reinhard Heydrich halálát a nácik
- Elhunyt a sobibóri haláltábor utolsó túlélőinek egyike
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.