Még mindig várat magára a Mona Lisa-rejtély megoldása
2015. szeptember 25. 09:45 MTI
A tudományos vizsgálat nem tudta megállapítani, hogy valóban a Mona Lisa című Leonardo da Vinci-festmény egykori modelljének maradványai-e azok a csontok, amelyeket egy firenzei kriptában találtak.
Korábban
A rejtély megoldásán dolgozó kutatók tavaly áprilisban a Giocondók családi sírboltját tárták fel a firenzei Santissima Annunziata-bazilika egyik kápolnájában. Korábban felmerült, hogy bár a firenzei selyemkereskedő, Francesco del Giocondo felesége, Lisa Gherardini - akit hagyományosan a Mona Lisa modelljének tartanak - férje halála után kolostorba vonult, és a Szent Orsolya kolostorban temethették el, maradványait a Giocondók sírboltjába helyezhették át a kolostor 17. századi átépítése miatt. A kutatók csütörtökön számoltak be arról, hogy a sírboltban talált csontok vizsgálata nyomán nem jutottak dűlőre a kérdésben. A művészettörténészek szerint, ha sikerült is volna igazolni, hogy Gherardini maradványait találták meg, az még nem bizonyítja, hogy valóban ő volt a világhírű festmény modellje.
Akadnak, akik szerint férfi volt a modell, és olyanok is, akik azt állítják, hogy voltaképpen saját arcmása alapján festette meg a Mona Lisát Leonardo, esetleg több modellje is volt. A tudományos vizsgálat során szénizotópos kormeghatározással próbálkoztak: csonttöredékekből próbálták megállapítani, hogy valóban a kérdéses korszakból származnak-e. Gherardini 63 éves korában hunyt el 1542-ben. A kutatók a sírboltban talált maradványok közül csak egy olyat tudtak azonosítani, amely a 16. századból való. Silviano Vincenti, a kutatás vezetője arról beszélt, hogy a sír feltárása során sajnos nagyon csekély maradvány került elő, a koponyát nem találták meg, pedig annak rekonstrukciója segíthetett volna az évszázados rejtély megoldásában.
"Az volt a legnagyobb problémánk, hogy a maradványok nagyon töredezettek és szétszóródtak" - mondta el Giorgio Gruppioni, a Bolognai Egyetem halottkémi antroploógiai laboratóriumának vezetője. Mint hozzáfűzte: ez megnehezítette a maradványok nemének, a halál beálltának meghatározását, valamint a DNS-vizsgálatot is. Gherardini rokonainak maradványai nem kerültek elő, így az azokkal való DNS-összehasonlítás nem lehetséges. Vincenti azonban továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy "nagyon nagy esély van arra hogy a csontok Gherardini maradványai". Giorgo Vassari 16. századi művész és életrajzíró számolt be arról, hogy Leonardo a firenzei kereskedő, del Giocondo feleségéről festette a Mona Lisa-portrét, amelyet Itáliában La Gioconda néven ismernek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Kádár
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.