Emlékmúzeumot kapott Jeanne d'Arc
2015. március 23. 12:58 MTI
Szombaton nyílt meg a Jeanne d'Arc emlékmúzeum a nagyközönség előtt a százéves háború mitikus hősnőjének emlékére az észak-franciaországi Rouenban.
A pénteken felavatott létesítmény - amelyet jelentős idegenforgalmi látványosságnak is szánnak - a normandiai város érseki palotájában épült, ahol még láthatók annak a teremnek a romjai, amelyben az egyházi bíróság 1431-ben eretnekségért máglyahalálra ítélte, majd 25 évvel később rehabilitálta Jeanne d'Arcot.
Az orléans-i szüzet - aki a nevét arról a városról kapta, ahonnan 1429-ben kiűzte az angolokat - a burgundiai hercegnek, a francia királyság ellenségének katonái fogták el, és 1430 decemberében az angol megszállás alatt lévő Rouenba szállították. Öt hónappal később, ítéletének meghozatala másnapján, 1431. május 30-án a roueni régi piacterén máglyán megégették.
A 1000 négyzetméter területű múzeum, amelyet Szent Johanna történetével foglalkozó tudományos szakértők bevonásával terveztek, 3D filmek segítségével "beszélteti a falakat": a felvételeken mintegy húsz színész játssza el a posztumusz per tanúit. "Semmit sem találtunk ki, a forrás a rehabilitációs per jegyzőkönyve" - mondta el Clémence Farrell kurátor. A multimédiás bevezető után a látogató egy úgynevezett "mítosztárba" érkezik, ahol kedvére tájékozódhat a hősnővel foglalkozó történelemtudományi anyagok segítségével.
Az emlékmúzeumba, amelynek a létrehozását Laurent Fabius külügy- és idegenforgalmi miniszter, a régiós önkormányzat képviselője kezdeményezte, évente 100 és 150 ezer közötti turistát várnak. "Azzal, hogy lehetővé tesszük mindenki számára, hogy történelmünkről és annak megírásáról gondolkodjon, meg kívánjuk előzni, hogy bárki is politikai célokra kisajátítsa magának Johannát" - hangsúlyozta Laurent Fabius a Nemzeti Frontra utalva.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap