Először állítják ki Alfred Nobel végrendeletét
2015. március 5. 10:47 MTI
Első ízben állítják ki Alfred Nobel kézírásos végrendeletét, amelyben a svéd tudós a nevét viselő híres díjat létrehozta: az okirat március 13-tól lesz látható - jelentette be szerdán a stockholmi Nobel-múzeum.
Korábban
"Első alkalommal mutatjuk be a végrendeletet az örökségről jövő pénteken nyíló kiállításon" - mondta az AFP francia hírügynökségnek Helena Wallemo, a múzeum egyik szóvivője. "Soha nem állították ki, mert nagy értékű dokumentum, és megfelelő feltételek között szeretnénk bemutatni. A kiállítás kerete tökéletes, mert arról szól, amit maga után hagy az ember" - mondta.
Az A4-es méretű, kettőbe hajtott, négyoldalas okmányt eddig egy ládában őrizték gondosan. Az 1895-ben keletkezett végrendeletben a svéd tudós és iparmágnás Alfred Nobel kifejti, hogy hatalmas - mai árfolyamon számítva csaknem 2 milliárd svéd koronát (66,5 milliárd forintot) kitevő - vagyonának hozamából évente olyan személyiségeket díjazzanak, akik szolgálatot tesznek az emberiségnek a fizika, a kémia, az orvostudomány, a béke és az irodalom területén.
Nobel kijelölte a díjakat évente odaítélő különböző bizottságokat anélkül, hogy a működésük módját meghatározta volna. 1896-ban bekövetkezett halála után három évbe tellett, amíg a szabályokat kidolgozták. Az első díjakat 1901-ben osztották ki. 1968-ban a svéd jegybank Nobel emlékére az eredeti Nobel-díj mellé közgazdasági díjat alapított.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap