A HMS Victory hamarosan felfedi titkát
2014. október 30. 14:26
A Brit Királyi Haditengerészet első osztályú sorhajójának csak hét évet adott a sors, pontosan 270 évvel ezelőtt a La Manche-csatornában egy szörnyű viharba keveredett, s 1150 tengerésszel a fedélzetén a hullámsírba veszett. Az Egyesült Királyság Védelmi Minisztériuma most zöld utat adott az Odyssey Marine Exploration mélytengeri régészettel foglalkozó amerikai vállalatnak, hogy az 1744-ben elmerült HMS Victory brit hadihajó legsérülékenyebb régészeti leleteit a felszínre hozza.
Korábban
"Meg szeretnénk osztani a közönséggel a régészeti projekt izgalmait, valamint az előkerülő régészeti emlékek hihetetlen történeteit" - olvasható Lord Lingfield, a Maritime Heritage Foundation (MHF) igazgatója közleményében. "A HMS Victory az egyetlen olyan első osztályú sorhajó, amelynek roncsa a mélyben pihen" - tette hozzá. A hajón az értékes kincsek mellett I. és II. György király pecsétjével ellátott bronzágyúk is találhatók.
Az 1737-ben vízre bocsátott, 53 méter hosszúságú HMS Victory a Brit Királyi Haditengerészet első osztályú sorhajója volt (nem keverendő össze Nelson admirális hajójával), s a legjobban felfegyverzett és legnagyobb hadihajónak számított a 18. század első felében. Nelson admirális legendás zászlóshajójának, a ma a portsmouthi haditengerészeti bázison megtekinthető Victory elődje 1744-ben a Csatorna-szigeteknél keveredett viharba, majd süllyedt el; fedélzetén több mint 1150 tengerész tartózkodott, ők mindannyian a hullámsírba vesztek.
A bronzból öntött ágyúk mellett (a Victory az utolsó volt a brit flottában, amely bronz ágyúkat kapott) hatalmas mennyiségű - mai értéken számolva körülbelül 500 millió angol font - aranyérmét szállított a Lisszabonból induló, Nagy-Britannia felé tartó hajó. A tetemes mennyiségű kincsről már 1744. november 18-án írt a holland Amsterdamsche Courant című lap, megjegyezve, hogy hadisarc címen 120 ezer fontnyi arany- és ezüstérme is volt a hajó fedélzetén.
A hadihajó pontos helyét sokáig rejtély övezte, mígnem 2008 májusában az amerikai kincsvadász cég, az Odyssey Marine Exploration rálelt a roncsra. A floridai csapat 99 méteres mélységben, mintegy száz kilométerre a tragédia feltételezett helyétől, a Csatorna-szigetek mellett bukkant rá a Victory-ra egy Zeusz nevű, távvezérlésű vízalatti robottal.
Az elmúlt 270 év nem volt kegyes a hajóhoz: a területen hemzsegnek a polipok, a rákok, valamint a különféle halak, emiatt ideális terepnek számít a vonóhálóval dolgozó halászoknak, akik akaratlanul is megrongálták a roncsot, amely tele van szeméttel, üvegekkel, homárcsapdákkal, de még videokazettát is találtak a szakemberek.
A minisztériumi jóváhagyás lehetővé teszi az amerikai kincsvadászó cégnek, hogy azokat a régészeti leleteket hozza a felszínre, amelyeknél a legnagyobb a kockázata annak, hogy a tengerfenéken maradva megsérülhetnek. A brit tudóstársadalom már évek óta valósággal "lázong" az ellen, hogy egy amerikai kereskedelmi célú vállalat végezzen bármilyen feltárást a roncson, ugyanis az egyezség értelmében az Odyssey Marine Exploration a több millió font értékű arany és ezüst feltárásáért cserébe a leletek egy bizonyos százalékát kapja meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
5. Magyarország gazdasága a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- 1946 nyarára olyan értéktelenné vált a pengő, hogy az utcán hajították el a bankjegyeket
- 1956 miatt is késett a Borsodi Vegyi Kombinát elindulása
- Volt, aki féltette a túl sok szabadidőtől a népet a szabad szombatok bevezetésekor
- A rendszerváltoztatás belülről
- A haderő mellett a gazdaság fejlesztését is megcélozta a győri program
- Naponta nőttek tizenötszörösükre az árak a hiperinfláció idején
- Különösen kegyetlen körülmények között dolgoztatták a Hortobágyra kitelepítetteket
- Miért sikerült a lengyeleknek az, ami a magyaroknak nem?
- Nyolc áldozatot követelt a Kádár-korszak sikervállalatának építése
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap