A hódító mongol flottához tartozhatott a Japánban talált roncs
2014. október 6. 13:25
13. századi hajóroncsot találtak a Japánhoz tartozó Takasima sziget mellett. A roncs feltehetően a Japán ellen intézett sikertelen mongol invázió során lelte végzetét.
Korábban
A Mongol Birodalom két sikertelen támadást intézett Japán ellen. Az elsőt 1274-ben indították, a mongol flotta 300 nagy és 400-500 kisebb hajóból állt, fedélzetükön 15 ezer mongol és kínai, valamint 8 ezer koreai harcossal, illetve a mongolok lovaival.
A mongoloknak jobb fegyvereik és nagyobb harci tapasztalatuk volt, de a támadásra hónapok óta készülő, nagyobb létszámú japán sereg megállította őket, majd a kitörő vihar visszavonulásra kényszerítette a támadókat. 1281 nyarán a 140 ezer harcost szállító egyesített mongol-koreai-kínai flotta nagy részét a kamikáze (isteni szél), egy nagy erejű tájfun pusztította el.
A múlt héten, a Takasima Kozaki nevű víz alatti lelőhelyen szonár segítségével azonosított hajó 14 méter mélyen, 1,7 kilométerre fekszik attól a 2011-ben felfedezett mongol roncstól, amely az 1281-es, sikertelen Japán elleni invázió során süllyedt el. A Nagaszaki mellett talált roncs jóval jobb állapotnak örvend, ám az azonosítást segítő leletek nem került elő. Eddig a hajótörzs bal oldalát, illetve a hajó orrának egy részét találták meg.
"Reméljük, hogy egy mongol inváziós hajóra bukkantunk" - adott reményének hangott Josifumu Ikea régészprofesszor. "A tervünk az, hogy a további kutatásokkal megállapítsuk a méretét, származását és felmérjük a felépítését. A roncs jó állapotban van, feltehetően nagy mennyiségű árut - porcelánokat vagy fegyvereket - szállíthatott" - tette hozzá.
A kutatócsapat várhatóan jövőre kezdi meg a roncs feltárását.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap