Kissinger lebombázta volna Kubát
2014. október 2. 17:55
Titkos készenléti tervet dolgozott ki Henry A. Kissinger amerikai külügyminiszter Kuba ellen, amely többek között katonai blokáddal és légi csapásokkal akarta "eltiporni" a kommunista szigetországot - derült ki egy titkosítás alól feloldott kormányzati dokumentumból.
Korábban
Az amerikai diplomácia vezetője azt követően szánta el magát a lépésre, hogy Kuba 1976-ban katonai intervenciót hajtott végre Angolában. A hír hallatán "dührohamot" kapó Kissinger magas rangú amerikai tisztviselőket hívott össze, hogy megtárgyalják, milyen lehetséges büntetőintézkedéseket kell foganatosítani abban az esetben, ha Kuba újabb afrikai országokban tenné partra katonáit. A feljegyzések ismertetését a független intézetként működő National Security Archive (Nemzetbiztonsági Archívum) kezdeményezte a Gerald R. Ford Elnöki Könyvtárnál.
Amerikai tisztviselők egy olyan készenléti tervet körvonalaztak, amelynek részeként katonai csapást mértek volna a kubai kikötők és egyes katonai objektumok ellen, továbbá amerikai tengerészgyalogosok mentek volna a Guantánamói-öbölbe, hogy - ahogy Kissinger fogalmazott - "jól ellássák a kubaiak baját". A kormányzati dokumentum szerint a külügyminiszter attól félt, hogy az Egyesült Államok gyengének fog tűnni, ha nem veszi fel a kesztyűt egy alig 8 millió lakosú ország ellen. "Azt gondolom, hogy előbb vagy utóbb le kell csapnunk Kubára" - mondta Kissinger Gerard R. Ford amerikai elnöknek az Ovális Irodában folytatott egyik beszélgetésük alkalmával 1976-ban.
A titkosítás alól feloldott feljegyzések jól rávilágítanak arra, hogy mennyire fagyosak voltak az amerikai-kubai kapcsolatok az 1959-es kubai forradalom és Fidel Castro hatalomra kerülése óta. A külügyminisztérium élén 1973 és 1977 között álló Kissinger hivatali ideje elején óvatos kísérleteket tett az amerikai-kubai viszony javítására, de mélységesen felháborodott, mikor Castro csapatokat küldött a dél-afrikai gerillák által szorongatott Angolába a függetlenségét alig egy éve elnyerő délnyugat-afrikai ország védelmére.
Peter Kornbluh, a Cuba Documentation Project archívumának igazgatója szerint Kissingert feldühítette, hogy a kubai vezető eldobta magától az esélyt az amerikai-kubai kapcsolatok normalizálására, és inkább saját külpolitikai céljainak megvalósítását tartotta szem előtt. A dokumentumok azt sugallják, hogy Kissinger készen állt arra, hogy az 1976-os elnökválasztás után megismertesse a tervet, de abból a demokrata párti Jimmy Carter győzelme miatt végül nem lett semmi.
Kissingerék azzal is számoltak, hogy egy esetleges Kuba elleni katonai blokád konfliktushoz vezethet a Szovjetunióval, Kuba fő szövetségesével. "Ha úgy döntünk, hogy katonai erőt vetünk be, biztos, hogy sikerrel járunk. Nem szabad félmunkát végeznünk - nem fogunk azért jutalmat kapni, ha a katonai erőt csak mérsékelten használjuk. Ha a blokád mellett döntünk, annak gyorsnak, kegyetlennek és hatékonynak kell lennie" - fogalmazott Kissinger. Kubai történészek meglepőnek nevezték a most bemutatott Kissinger-tervet, ami szerintük annak fényében különösen érdekes, hogy Amerika közvetlenül a vietnami háború lezárása után készült volna egy esetleges konfliktusra Kubával.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. A középkori város és a céhes ipar
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Valóban nem ittak vizet a középkorban?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.