Európai panteon
2003. március 11. 09:41
A hat európai országban végzett közvélemény kutatás adatai szerint az európai történelem legnagyobbjaként Winston Churchill, Leonardo da Vinci és Joschka Fischer nevét tartjuk számon.
Korábban
Europa 1870 |
Az emlékezetkutatás, azaz a társadalom múltképének vizsgálata - Maurice Halbwachs francia szociálpszichológus, Pierre Nora francia történész és Jan Assmann német egyiptológus elméleti alapvetésére támaszkodva - arra keres választ, hogy egy adott korszak mit őriz meg emlékezetében a múltból, azt milyen értékekkel ruházza fel, esetenként hogyan, milyen céllal fűzi össze elbeszéléssé.
Létezik-e európai közvélemény?
A kutatás eredményei azt mutatják, hogy elképesztő zavar van a fejekben: a nyílt válaszlehetőséggel kérdezettek esetében Joschka Fischer német külügyminiszter és Gerhard Schröder német kancellár máris elnyerte helyét az emlékezet "európai panteonjában". A meglepő eredmény mögött valójában csak a lojális és fegyelmezett német szavazók állnak, akik ilyen kérdezési szituációban azonnal saját államférfiaikat jelölik meg.
Az angol válaszadók választották a legtöbb külföldi államfőt: Jacques Chirac francia elnök és Napóleon egyaránt három százalékot szerzett. A franciák leginkább franciákra szavaztak, de cserébe három százalékot itt is elvitt Winston Churchill, egyet pedig Tony Blair.
A másik két kategóriában, ahol a modern illetve a régi idők jelentős európai személyiségeit kellett megnevezni, a válaszadási lehetőségek rögzítettek voltak, így nem csoda, hogy jobban kirajzolódtak valamiféle európai konszenzus körvonalai. Az első három "modern" európaiként Winston Churchill, Marie Curie és Charles de Gaulle nevét tartják számon. A "régi" európaiak között Leonardo da Vinci, Kolumbusz és Luther végzett az élen; William Shakespeare csak ötödik lett.
Az ötletgazda Philippe Joutard, francia történész az Unesco párizsi központjában tartott előadásán csalódottságának adott hangot. Személy szerint alapvetően elhibázottnak látja a történelemtanítást, mely még mindig nem képes kitekinteni a nemzetállami történetszemlélet sáncai mögül: „A legtöbb válaszadó csupán saját országa eredményeit igyekezett javítani szavazatával” - állítja. „Másfelől viszont semmi nem indokolja egy európai kollektív emlékezet megjelenését, ha számításba vesszük, mennyire keveset tettek ennek kialakításáért.”
Az emlékezet befolyásolhatósága és politikai célú eltérítésének szándéka veszélyt rejt magában: az aktuális hatalom pillanatnyi érdekeinek megfelelően kihasználhatja és kisajátíthatja a kollektív emlékezet fenntartásának, konstruálásának különféle rítusait, alkalmait, technikáit; emiatt szükséges, hogy a kollektív emlékezet érzelmi karakterét a történelemoktatásban megalapozott kritikus történelemszemlélet is kiegészítse.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
rendszerváltás
- Lélekben tizenötmillió magyar miniszterelnöke volt Antall József
- Tömeges határátlépéssel zárult az 1989-ben megrendezett páneurópai piknik
- A németek a mai napig hálásak Gorbacsovnak az újraegyesítésért
- Egy küzdelmes élet Magyarországért: 30 éve hunyt el Antall József
- Konfliktusok és érdekellentétek között vezette le a rendszerváltást Antall József
- Vértelen, „bársonyos” forradalommal bukott meg a kommunizmus Csehszlovákiában
- Visszavonulót fújt Antall József kormánya a taxisblokád nyomása alatt
- A szarajevói filmfesztivál fő versenyében indul a Libertate '89 – Nagyszeben című alkotás
- Történészként és politikusként is maradandót alkotott Szabad György
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap