Mit gondolnak a muzulmánok a holokausztról?
2013. július 26. 10:12 MTI
Csaknem hetven évvel a II. világháború befejeződése után új problémákba ütközik az európai zsidóság tragédiájára való emlékezés. Az egyre kevesebb túlélő jelenlétében tartott megemlékezések mellett a fő kérdés az, vajon hogyan viszonyuljanak a holokauszthoz a migrációs társadalmakká vált európai országok anélkül, hogy szítanák az antiszemitizmust - írta az osztrák hírügynökség.
Korábban
Gyakorlatban hasznosítható válaszokat kínál a fenti dilemmára egy most megjelent könyv, amely a muzulmánok körében élő holokausztképpel foglalkozik. Günther Jikeli, Kim Robin Stoller és Joelle Allouche-Benayoun műve a soá európai és arab országokban történt történelmi feldolgozását veszi górcső alá. Mint a szerzők rámutatnak, az Európában élő muzulmánok egy része az utóbbi években "elhárító magatartást" tanúsított a holokausztra való emlékezés kapcsán. Ez a magatartás antiszemita megnyilvánulásoktól (főleg diákok részéről) a megemlékezéseken való részvétel megtagadásán át az ilyen jellegű rendezvények bojkottjára irányuló felhívásokig terjedt. Utóbbira példát a Muslim Council of Britain szolgáltatott.
A szakértők ugyanakkor óva intenek az általánosítástól, miszerint a muzulmán bevándorlókban automatikusan torz kép él a holokausztról. Az Európában élő mintegy 13-20 millió muzulmán roppant heterogén csoportot alkot mind vallási felfogását illetően, mind pedig kulturális, etnikai és gazdasági szempontból.
A holokauszt tagadása elsősorban az iszlamisták körében számít bevett magatartásnak és érvelési alapnak. Az arab világban 2011 óta zajló fejlemények e tekintetben nem sok jót ígérnek a jövőre nézve. Ugyanakkor akadnak olyan kezdeményezések és szervezetek is, amelyek - részben roppant nehéz körülmények között - harcolnak az antiszemitizmus ellen, és foglalkoznak a holokauszttal.
Muzulmánok körében sokkal elterjedtebbek az antiszemita nézetek, mint a nem muzulmánok között - állítják a könyv szerzők. Egy németországi felmérés során az arab bevándorló családokban nevelkedő fiatalok 40,7 százaléka értett egyet az alábbi állítással: "Amit Izrael a palesztinokkal művel, az lényegében nem más, mint amit a Harmadik Birodalom idején a nácik műveltek a zsidókkal." Török származású fiatalok körében 27,7 százalékos volt az egyetértés, német fiatalok körében viszont csupán 7,2 százalékos. Egy másik felmérés alapvető tájékozottsági hiányosságokra derített fény. Így például a török fiatalok 68 százaléka elismerte, hogy alig tud valamit a holokausztról.
A könyv szerzői szerint itt kell munkához látni. A felvilágosítás során tekintetbe kell venni a fiatalok eltérő társadalmi hátterét - hangsúlyozzák. Egyensúlyt kell találni a magyarázás és a túlzott mértékű sulykolás között, az utóbbi ugyanis tápot adhat az antiszemitizmusnak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben nem nyerte el mindenki tetszését a Pesti Vigadó
- Évezredek művészeti öröksége találkozik a legmodernebb ipari technológiákkal a Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon
- „Nem gyűjtő vagyok, hanem magam vagyok a múzeum” - mondta Peggy Guggenheim
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak
- Tizhenhét éves korában márt ünnepelt zeneszerző volt Arthur Rubinstein
- Nehezen indult be Karády Katalin pályafutása
- A hímzett kárpit, ami Hódító Vilmos dicsőségét hirdeti
- Lumbini buddhista szobrai
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap