Be kell fejezni a Benes-dekrétumok imádását
2013. április 26. 14:08 MTI
Csehországnak végre vállalnia kellene a felelősséget a II. világháború után a németeknek okozott jogtalanságokért és sérelmekért - állítja a Lidové Noviny című cseh konzervatív napilap.
Korábban
A politikusok által éltetett, németek elleni ellenszenvnek "abszurd jellege" van - véli Vilém Barák publicista Az eddigi gesztusok nem elegendőek című, pénteken megjelent írásában.
Miután nagyon részletesen felsorolja az 1989-es rendszerváltás után a németeknek tett pozitív cseh gesztusokat, rámutat: "Mindezek a gesztusok nem elegendőek, s ahogy annak a közelmúltban lezajlott államfőválasztási kampányban is tanúi voltunk, lényegében nem befolyásolják a közvéleményt. Azt továbbra is a nacionalista sztereotípiák, illetve néhány kivétellel a háború utáni eseményekről való hallgatás alakítják. Az iskolában, a médiában, a történelmi munkákban és a művészetben" - fejti ki Barák.
"Nem külföldön, hanem itthon kell elmondani, hogy a hárommillió német lakos kiűzése és vagyonának elkobzása jogtalanság volt, amelyet a vétlenekkel, de a vétkesekkel szemben is elkövettünk. És beszélni kell azokról is, akiket nem telepítettünk ki, mert meggyilkolták őket. És helyezzük hatályon kívül azokat a jogszabályokat, amelyek szerint a németek elleni bűncselekmények nem büntethetőek. Mai szemszögből nézve a kitelepítés etnikai tisztogatás és a kollektív felelősség elvének az érvényesítése volt" - írja a cseh publicista. Hozzáteszi: "Kezdeményezői és megvalósítói, Edvard Benest (akkori csehszlovák elnök) is beleértve, ma a hágai Nemzetközi Bíróság előtt végeznék. Az ellenkezőjét állítani a szerb nacionalisták színvonala."
Barák szerint a németek következetes lelkiismeretvizsgálatot tartottak a II. világháborúval kapcsolatban és számtalanszor kértek bocsánatot. "Itt az ideje, hogy mi, csehek is vállaljuk a felelősséget a háború utáni jogtalanságért" - szögezi le a szerző. Úgy véli, elfogadhatatlan az a cseh álláspont, miszerint a háború utáni németellenes cselekedetek csak jogos reagálást jelentenek a háború alatti csehellenes cselekedetekre. A háború után a csehek a németek százait gyilkolták meg, s eljött az ideje annak, hogy a csehek, a politikusok és az államfő is rendszeresen megemlékezzenek ezekről az áldozatokról, csak ki kell választani a megfelelő kegyeleti helyet.
"Fejezzük be a Benes-dekrétumok és a nacionalista sámánok imádását, legyen az egykori vagy mai várúr. A bűnösség elismerése, a bocsánatkérés és a megbékélés az erkölcsi erőnek, nem pedig a gyengeségnek a jele. És miért kell visszatérni a több mint 60 évvel ezelőtti eseményekhez? Azért, mert rossz gyökerekből semmi jó sem nőhet ki" - zárja eszmefuttatását a cseh publicista.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. világháború
- Életmentő Bibliák, frontkarácsony és katonai taxik – az első világháború különös történetei
- Elképesztő károkat okozott Szerbiának az osztrák-magyar csapatok megszállása
- A Nyugat hagyományait követve szervezte újjá az erdélyi irodalmi életet Kuncz Aladár
- Ágyúdörgés és harangzúgás kísérte az utolsó Habsburg uralkodó koronázását
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott
- Fegyverrel kényszerítették ki a Soproni népszavazást
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap