Kétezer hun sír lehet Mongóliában
2013. április 10. 14:01 Obrusánszky Borbála
A mongol kutatók eddigi vizsgálataik alapján úgy vélik, hogy még több száz hun sír vár feltárásra. Csak kétszáz előkelő temetkezést számoltak össze Mongólia középső részén, de az ország más tájaival együttesen azok száma elérheti a kétezret is.
Korábban
Keltezési problémák
Az elmúlt évtizedben előkerült hun „királysírok” megtalálásának a híre bejárta a világot, egyes leleteit a világ jeles múzeumaiban is kiállították. A Mongólia középső részén lévő Gol Mod 1 és Gol Mod 2-ből származó nemesfém leletek és egyéb használati tárgyak sokasága az északi hunok páratlan gazdagságára utal. A helyi szakemberek úgy vélik, azok talán a hun birodalom szárnyainak katonai és közigazgatási vezetői, bölcs királyok lehettek, igazi, főkirályt rejtő temetkezés még nem került elő Belső-Ázsiában. A mongol régészek a noin ulai (ma: nojon úl) nagy hun kurgánsírt sem tartják fejedelmi sírnak.
A mai kronológia szerint a hunok a Kr. e. 2. századtól a Kr. u. 1. századig uralták a mongol vidéket. Zagd Batszajhan (Mongol Nemzeti Állami Egyetem) 2002-ben megjelent monográfiájában azonban felülírta a régi elméletet, a régészeti leletek szerinte nem mutatja a hunok hirtelen s korai eltűnését a térségben, hiszen ő maga még olyan sírokat is talált, amelyek a 3. századból valók.. Ő volt az egyik első mongol régész, aki a hunok kései történetének a kronológiájában változtatást eszközölt és a kínai források alapján úgy vélte, hogy a hunoknak még a Kr. u. 5. század elejéig önálló államuk lehetett. A szakember úgy vélte, hogy a kínai forrásokban megemlített Kr. u. 1. század végén bekövetkezett nagy szienpi támadás valószínűleg nem az északi területeket érintette, hanem a mai Belső-Mongóliát (Kína). Batszajhan azt is elmondta, hogy az eddigi feltárások alapján nem találtak szienpi sírokat az ország területén, de ez még önmagában nem elegendő bizonyíték, hiszen a helyi szakembereknek komoly fejtörést okoz, hogy a megtalált sírt melyik néphez kössék, hiszen az anyagi kultúrájuk nagyon hasonló.
Mások elfogadják a szienpi uralom létét, de úgy vélik, hogy a hunok nem tűntek el nyomtalanul a területről. Dimádzsáv Erdenebátor (Mongol Nemzeti Állami Egyetem), Gol Mod 2 feltáró régésze úgy véli, hogy korai még bármit mondani a hunok kronológiájáról, hiszen eddig csak a mongóliai hun sírok 20 százalékát tárták fel és a leletek alapján nagyon nehéz keltezni a sírokat. Csak akkor tudjuk mondani, hogy mennyi ideig éltek Mongólia területén, ha már mindegyik hun sírt feltárták. Ehhez azonban demográfusok bevonása is szükséges lehet - nyilatkozta a mongol szakember. Szerinte az bizonyos, hogy a hunok összefogták a térségben élt korai népeket, törzseket, amelyek már a bronzkortól fejlett kultúrát alakítottak ki.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nácik
- Rooseveltnek és Hitlernek is dolgozott a német üzletember
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Kulcsfontosságú szerepet játszott Hlatky Endre az 1944-es sikertelen kiugrási kísérletben
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Versenyeztek a nagyhatalmak a német tudósokért a 2. világháború után
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.