Leleményesek voltak kőkori őseink a leveskészítés terén
2013. február 13. 10:21
Az eddig ismert régészeti bizonyítékok szerint a leves készítése csupán 5-9 ezer évvel ezelőtt vált általános szokássá. Az Oxford Enciklopédiában az áll, hogy a főzés technikája 5 ezer éve, a víz- és hőálló edények feltalálásakor alakult ki, ám a legújabb kutatások szerint a lexikon közel 15 ezer évet tévedett.
Korábban
A legújabb kutatások szerint a víz- és hőálló edényeket már jóval hamarabb feltalálták, mint azt eddig gondolták a szakértők. Ofer Bar-Joszef, a Harvardi Egyetem régésze kollégáival a Science-ben számolt be egy kínai barlangban fellelt, 20 ezer éves kerámiáról. „Ha jobban megvizsgáljuk az edényt, láthatjuk, hogy valaha tűzben állt” – mondta a brit régész.
Ez valószínűleg a világ egyik legrégebbi konyhai eszköze, ám arra még nem találtak megcáfolhatatlan bizonyítékot, hogy valóban főzésre használták volna. A szakértők szerint akár alkohol tárolására is szolgálhatott, azonban annyi bizonyos, hogy a hő- és vízálló edényeket sokkal korábban ismerték, mint azt a kutatók eddig sejtetni engedték.
Ugyanakkor a tál nem volt teljesen nélkülözhetetlen az őskori leves készítéséhez. Élelmes őseink olykor egy egyszerű gödröt ástak, amelyet állatbőrökkel béleltek ki, s a benne lévő vizet felmelegített sziklák segítségével forralták fel. John Speth, a Michigani Egyetem antropológusának szerint az első, a víz forralására alkalmas anyagok fakérgek vagy kifeszített állatbőrök lehettek, ám az ilyesfajta szerves leletek sajnos általában nem őrződnek meg az utókor számára.
Speth azzal érvelt, hogy a neandervölgyieknek már mindenképpen szükségük volt a forralás technológiájára, aminek segítségével a csontokról leválaszthatták az állati zsírokat, így ki tudták egészíteni zömmel soványhúsból álló étrendjüket, elkerülve ezzel a proteinmérgezés okozta halált. A vese és a máj ugyanis csak korlátozott mennyiségű fehérjét tud feldolgozni egy nap alatt; amint ez meghaladja a kívánt mértéket, az ammónia- és a karbamid szint a vérben megnövekszik, ami eleinte fejfájást, fáradtságot, később pedig halált is okozhat, tehát kalóriáiknak több mint felét zsírból és szénhidrátból kellett fedezniük. Ha a neandervölgyiek csontokat főztek a zsírok megszerzéséhez, akkor az időközben elkészült „húslevest” is valószínűleg elfogyasztották, fejtette ki Speth.
A kutatók szerint a neandervölgyiek valamilyen módon főzhettek, ugyanis az Amerikai Tudományos Akadémia folyóiratában, a PNAS-ban ismertetett tanulmány szerint főtt keményítőszemcséket találtak egy Irakban fellelt, 46 ezer éves neandervölgyi ember fogazatában. „Mindez azonban nem bizonyítja, hogy ősi rokonaink levessel vagy főtt hússal csillapították volna éhségüket” – magyarázta Speth, ám hozzátette: „Én azonban azt mondanám, mindez több mint valószínű.”
A világ első tál levesének datálása valószínűleg lehetetlen feladat. Az antropológusok még azt sem tudták megállapítani, mikor tudta először kontrollálni az ember a tüzet vagy hány ezer éve főzhetett először (egyes kutatók szerint ez több mint 300 ezer évvel ezelőtt történhetett), ráadásul ez a világon más-más időpontra keltezhető. A kutatások szerint a kerámiát Kelet-Ázsiában évezredekkel korábban feltalálták, mint a hatalmas kontinens nyugati részein. „Talán a forralás nem volt annyira fontos a nyugatiaknak, mert volt kenyerük, amivel kiegyensúlyozhatták a proteinfogyasztást” – jegyezte meg Bar-Joszef.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
13. Rendi törekvések Magyarországon, a magyar rendek és a Habsburg udvar konfliktusai a 17–18. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A legenda szerint a tokaji aszút is a szegény fiatalokat gyámolító Lorántffy Zsuzsanna találta fel
- A hadiadó-emelés kompenzálásaként hozhatta létre a Szent István-rendet Mária Terézia
- Rákóczi nem kért a békefeltételekből, beleegyezése nélkül tették le a kurucok a fegyvert
- Birtokaik és családjuk jövője is odavesztett a Wesselényi-összeesküvés halálra ítéltjeinek
- Világhírű tudóst is Magyarországra csábított Lorántffy Zsuzsanna
- A lakosság elkeseredettségére alapozta felkelését Bocskai István
- Vitáik miatt nyílt háborúba kezdett öccsével Rudolf király
- Bocskai István Habsburg-ellenes felkelése olyan sikeres lett, hogy hajdúi már Bécset fenyegették
- Valóban vadászbaleset áldozata lett Zrínyi Miklós?
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap