Náci szerzetesek az Amazonas mélyén?
2013. február 12. 08:49
A Hitler "továbbélésétől" évtizedeken át tartó FBI már 1941-ben is nácikat vizionált Dél-Amerikában. A jól értesült forrás szerint a Bolívián keresztül szállított nagy mennyiségű üzemanyag egy titkos, az Amazonas mélyén működő német légi bázis felé tartott. Hoover FBI-igazgató még az amerikai külügyminiszter-helyettest is riasztotta a hír hallatán.
Korábban
1941 októberében különös hírszerzési jelentést vehetett kézbe J. Edgar Hoover, az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) akkori igazgatója. A dokumentumot jegyző ügynök ebben arról értekezett, hogy a németek titkos légi bázist működtetnek az Amazonas dzsungelének legmélyén.
Hoover komolyan vette beosztottja jelentését, amelynek tartalmáról az amerikai külügyminiszter-helyettest is értesítette: „Bizonyára Önt is érdekli, hogy egy megbízható, bizalmas forrásunk szerint az a szóbeszéd járja, miszerint az Amazonas felső folyásánál, a Rio Negro mellékfolyójához közel a németek egy légi bázist tartanak fenn”.
Az FBI attól való félelmében, hogy az akkor az Egyesült Államok irányítása alatt álló, a Csendes- és az Atlanti-óceánt összekötő, 77 kilométer hosszú Panama-csatornát támadás éri, kapcsolatot keresett a brazil titkosszolgálattal, felkészülendő a németek jelentette veszélyre.
Decemberben újabb aggasztó információk láttak napvilágot. A bűnösöket ezúttal sikerült nevén nevezni, a német szerzetesekből álló csoport létezéséről szóló jelentéssel kapcsolatban azonban már az FBI is kétkedésének adott hangot. 1942 júliusában viszont újabb „bizonyíték” jelent meg a német Luftwaffe számára épített titkos légi bázisról, miután kiderült, hogy nagy mennyiségben szállítottak üzemanyagot Bolíviából északi irányba.
Az FBI attól tartott, hogy a folyón szállított üzemanyag nem tarthat másfelé, csakis a még azonosítatlan légi bázisra. A katonai vezetők végül arra a következtetésre jutottak, hogy lehetetlen a dzsungel mélyén megfelelő mennyiségű gázolajat tárolni, így a „náci szerzetesek" tovább folytathatták remete életüket, átengedve magukat a természet lágy ölének.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap