Anglia első szabad fekete közössége
2012. július 23. 11:37
I. Erzsébet angol királynő uralkodása idején érkezhetett a szigetország első olyan színes bőrű közössége, amely szabadnak számított. Szabadon házasodhattak, dolgozhattak, esetleg prostituáltnak állhattak, s London "szerves részévé" váltak. Bár I. Erzsébet uralkodása végén már sokallta számukat, a 18. század elején közel 20 ezer fekete élt a brit fővárosban.
Korábban
Csak sétáljunk ki Kelet-Londonba és tegyünk egy kört a Whitechapel Roadon, rögtön megtapasztalhatjuk a brit főváros multikulturalizmusát. A legtöbb ember úgy hiszi, a fekete bőrűek a háborúk után érkeztek a brit szigetekre: a karibi térség lakói az Empire Windrush nevű hajón 1948-ban, a bangladesiek az 1971-es háborút követően, az ugandaiak pedig Idi Amin katonai diktátor 1972-es kiutasítása után.
Azonban Shakespeare korában is találkozhatott nyugat-afrikaiakkal vagy „bengáli országból” érkezőkkel a Londonban sétáló, akiket ekkor még igen kevés faji atrocitás ért; vélhetően korábban sosem láttak fekete színű embert az angolok. De voltak fekete bőrűek Britanniában a római időkben is, akiket később a korai Tudor-korszakban zenészként látunk viszont Anglia és Skócia városaiban. A nagy változás I. Erzsébet (1558-1603) uralma alatt következett be, amikor főként Londonban már letelepedett, munkát vállaló és tartósan ott lakó színes bőrűek éltek. A főváros életében betöltött szerepük fontosságát jelzi, hogy Shakespeare karakterei között is helyet kaptak – elég csak Othellóra gondolni.
Főképp háztartási alkalmazottként, de zenészként, táncosként, mutatványosként is foglalkoztatták a több száz londoni feketét. És ami igen fontos: nem rabszolgák voltak, ugyanis a jogi szabályozás nem tette lehetővé a rabszolgatartást Angliában, ennek megfelelően szabadok voltak és szabadon házasodhattak a szigetország többi lakosával. 1599-ben például a St. Olave Hart Streeten John Cathman elvette a fekete bőrű szolgálólányt, Constantiát, kis idővel később pedig James Curres házasodott össze Margaret cseléddel.
Az Aldgate menti St. Botolph plébánia nyilvántartása is a sokszínűséget tükrözi: francia és holland bevándorlók, perzsák, indiaiak, kelet-indiaiak (a mai Banglades) fogadtak itt örök hűséget egymásnak. Ez a kis egyházközség a 16. század végén 25 fekete bőrűt tudhatott tagjai között, többségük szolga volt, azonban egyikük valószínűleg a közeli öntödében dolgozott. Néhány fekete – fehér bőrű társaikhoz hasonlóan – prostituáltnak állt; a leghíresebb közülük a dél-londoni Southwark kerületben működő Lucy Negro volt.
1600 körül azonban a feketék jelenléte egyre komolyabb vitát generált az angol kormányban. Az egyre több elfogott spanyol hajók miatt számuk folyamatosan emelkedett, s 1601-ben olyan jelentés készült, amely szerint a királynő is elégedetlen számarányukkal. A következő évben már olyan tervek születtek, amelyek a feketék hazaszállítását irányozták elő. Hogy ez valóban megtörtént-e, arról csak találgatni lehet. Mindenesetre a korabeli számítások szerint a 18. század hajnalán 20 ezer fekete rabszolga élt Londonban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. Reformáció és katolikus megújulás
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Színlelt emberrablás mentette meg Luther életét a birodalmi átok kimondása után
- A leves, amely megállított egy háborút
- Saját pénzén, pápai elismerés nélkül alapította meg egyetemét Pázmány Péter
- A kapitalizmus fejlődéséhez is hozzájárultak Kálvin János tanai
- Luther Mártont majdnem agyonütötte egy villám, megfogadta, ha túléli, szerzetesnek áll
- Eleinte nem akart egyházszakadást, később már Antikrisztusnak nevezte a pápát Luther
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Angyalok vagy egy trágyadomb miatt élhették túl a zuhanást a prágai defenesztráció áldozatai?
- Csak híveket akartak toborozni az egyházak a boszorkányüldözéssel?
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap