Fiume magyar emlékezete
2011. november 30. 17:39 MTI
Fiume magyar emlékezete (Rijeka u madjarskom sjecanju) címmel Skultéty Csaba magángyűjtő dokumentumait, tárgyait állítják ki a Rijekai Városi Múzeumban csütörtökön a budapesti Balassi Intézet együttműködésével.
Korábban
Benkő Andrea muzeológus, a kiállítás kurátora a helyszínről elmondta, hogy Rijeka szívesen fogadta a kiállítást, amelyet Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter fog megnyitni. Skultéty Csaba magángyűjteményét először 2009-ben az Országos Széchényi Könyvtárban állították ki, majd Debrecenben, a Déri Múzeumban - emlékeztetett a kurátor.
Arról is beszélt, hogy Fiume három, a magyarokhoz kapcsolódó történelmi korszakát mutatják be a Horvátország legrégibb múzeumának számító, 1843-ban elkészült kastélyban, ma Városi Múzeum, amelyet Nugent gróf építtetett.
Három kiállítótermében korabeli térképek, dokumentumok, könyvek, metszetek, a gyarmatáru-kereskedelem darabjai idézik meg először az 1766-tól kezdődő korszakot, amikor Mária Terézia Magyarországnak adományozta az adriai várost, ez a korszak 1809-ig tartott. Fiume 1822-től ismét Magyarországhoz tartozott egészen 1848-ig, később, 1868 és 1918 között szintén. Magyar kormányzója volt a városnak, Baross Gábor közlekedési miniszter építtette ki a kikötőt, középületek, paloták "nőttek ki" a földből a tengerparton.
Intimitás, személyesség lengi be a tárlatot, mert Skultéty Csaba gyűjteményében emléktárgyak, notesz, tárca, üvegtárgyak, poharak, hajómenetrendek vannak. A tengeri kereskedelemre utal Gál János kávészsákja, a korabeli háztartásokban használt kávés-, kakaós- és teásdobozok. Ott van a tárlókban az 1881-ben épült rizshántoló üzemet népszerűsítő, rízspapírból készült legyező, az 1882-től üzemelő kőolajfinomító számlái. Látható 80 sztereó-kép is, amely szemléléséhez sztereoszkóp kell és a 300 képeslapból álló gyűjtemény Fiuméről és környékéről - összegezte a látnivalókat Benkő Andrea.
Skultéty Csaba, aki 30 éven át volt a Szabad Európa Rádió hírszerkesztője, majd nemzetközi kommentátora Ambrus Márton néven, 20 évig gyűjtötte az anyagot elsősorban édesanyja emlékére. Szülei ugyanis Fiumén és Abbázián keresztül mentek Velencébe, és ő gyermekként sokat hallott a magyarok, olaszok, horvátok, osztrákok lakta kikötővárosról, Fiuméről.
A kiállítás megnyitóján részt vesz Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója, Vojko Obersnel, Rijeka polgármestere, Ervin Dubrovic, a múzeum igazgatója, valamint a horvát kulturális tárca képviselője és Skultéty Csaba, ha 91. éve és egészsége megengedi- jegyezte meg a kurátor.
A tárlat 2012. február 25-ig tart nyitva.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
7. Életmód és mindennapok a Kádár-korszakban
II. Népesség, település, életmód
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- Lelkiismereti és erkölcsi kérdésnek tekintette az amerikai elnök a Szent Korona visszaszolgáltatását
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- A Népliget és a Margitsziget is szóba került, mint az Úttörővasút lehetséges helyszíne
- Ilyen az, ha csináljuk a fesztivált – koncertfotók a ‘80-as évekből
- Ledobni a vörös nyakkendőt – ilyenek voltak a szocialista úttörőtáborok
- Kilincs a túloldalon
- Az én 89-em
- Benzininjekció, néma talpak és Mengele – ártatlan volt-e Tóth Ilona?
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.