Hollywoodi kiállítással nyílik meg az átépített Bécsi Zsidó Múzeum
2011. október 18. 11:15 MTI
Kívül-belül megújult épületben, átalakított állandó kiállítással várja szerdától a látogatókat a Bécsi Zsidó Múzeum. Az első időszaki kiállítás a hollywoodi filmgyártás és a zsidóság kapcsolatát mutatja be.
Korábban
A Graben közelében, a Dorotheergasséban álló Eskeles-palota homlokzata és belső terei egyaránt teljes felújításon estek át és tartalmilag is megújult a múzeum.
Új elrendezésben mutatják be a kegytárgyakból és más emlékekből álló állandó gyűjteményt. A kiállítási tárgyak nemcsak a bécsi zsidóság történetébe nyújtanak betekintést, hanem számos más zsidó közösség történetébe is az egykori Osztrák-Magyar Monarchia egész területéről, köztük Magyarországról.
Az állandó gyűjtemény a Bécsi Izraelita Hitközség mellett néhány olyan nagy magángyűjtőnek köszönheti létezését, mint Max Berger és Martin Schlaff. Az új állandó tárlaton ezek a gyűjtemények is külön figyelmet kapnak.
Ugyancsak újdonság a múzeum saját történetét és feladatát bemutató terem. A látogatók itt olvashatnak többek között a magyarországi születésű Dobronyi Margit több mint 150 ezer fotóból álló hagyatékáról is. Dobronyi Margit 1956-ban családjával együtt emigrált Bécsbe, hátrahagyott fényképei a bécsi zsidóság 1945 utáni életének legfontosabb képi dokumentációjának számítanak.
A múzeum Életnagyságnál nagyobb - Hollywood száz éve című első időszaki tárlata a 20. század egyik legizgalmasabb globális kultúrtörténeti jelenségének ered a nyomába - fogalmaznak a kurátorok. A későbbi nagy stúdióalapítók szinte kivétel nélkül közép- és kelet-európából érkeztek Amerikába a 19. század végén túlzsúfolt bevándorlóhajókon, egy jobb élet reményében mentek New Yorkba és két évtizeddel később "feltalálták" Hollywoodot: a stúdiórendszert, a sztárokat és a happy endet. Közéjük tartozott Adolph Czukor (Adolph Zukor), a Paramount és az ugyancsak magyarországon született Fried Vilmos - a későbbi William Fox -, a Fox Film Corporation alapítója. Lengyelországon jött világra Samuel Goldwyn (MGM), ahogy a Warner Brotherst alapító három fivér, Harry, Albert és Sam Warner is.
A kiállítás filmrészletek, plakátok, fényképek és dokumentumok segítségével bemutatja azokat a zsidó személyiségeket - stúdióalapítókat, operatőröket, rendezőket, színészeket - és a zsidósághoz kötődő kultúrtörténeti mozzanatokat, eseményeket, amelyek az elmúlt száz évben befolyással voltak Hollywood történetére. Foglalkozik többek között olyan témákkal, mint a beilleszkedés és a zsidó identitás vagy Hollywoodnak a holokauszttal kapcsolatos korabeli, illetve későbbi reakciója.
A kiállítás október 19-től 2012. április 15-ig látható a Bécsi Zsidó Múzeumban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben nem nyerte el mindenki tetszését a Pesti Vigadó
- Évezredek művészeti öröksége találkozik a legmodernebb ipari technológiákkal a Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon
- „Nem gyűjtő vagyok, hanem magam vagyok a múzeum” - mondta Peggy Guggenheim
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak
- Tizhenhét éves korában márt ünnepelt zeneszerző volt Arthur Rubinstein
- Nehezen indult be Karády Katalin pályafutása
- A hímzett kárpit, ami Hódító Vilmos dicsőségét hirdeti
- Lumbini buddhista szobrai
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap