Titokzatos korsót őriznek a kanadai múzeumban
2011. augusztus 23. 10:26 Live Science
Titokzatos római agyagkorsót őriznek egy kanadai múzeumban, amelynek eredeti rendeltetésével kapcsolatban a mai napig tanácstalanok a régészek.
Korábban
Az alig 40 centi magas, és közel 1800 éves korsót az Ontariói Régészeti Múzeumban fedezték fel – felismerhetetlenül darabokra törve. A 180 apró cserepet a szakemberek gondos munkával restaurálták, ám megoldást ez sem hozott: hasonló tárgyat ugyanis sehonnan nem ismernek a római világból.
A kutatást irányító Katie Urban elmondása szerint a világ összes vezető római cserépedény-szakértőjének véleményét kikérték, ám senki nem tudott nekik segíteni az edény azonosításában. Egyesek szerint élelmiszert, vagy éppen az ókori római gasztronómiában igencsak népszerűnek számító pele-féléket tárolhatták benne, míg mások szerint lámpaként szolgálhatott. Ami biztos: folyadékot biztosan nem tarthattak benne.
A levéltári bizonyítékok arra mutatnak: a töredékeket William Francis Grimes ajándékozta a múzeumnak – a kutató azokat egy második világháborús bombatölcsérhez közel ásta ki Londonban, ahonnan nem messze egy Mithrász templom állt az ókorban. Urban szerint azonban közel sem biztos, hogy a korsó ebből a lelet együttesből származik, hiszen nem szerepel Grimes listáján. Ez utóbbi azonban igencsak rövid volt, és a töredékek lehet, hogy okkal nem kerültek rá.
A kutatás arra is rávilágított: az edény akár Irakból is származhat, hiszen a múzeum raktárában egy Úr városából származó kollekciót is őriznek, amelyeket 1931-ben Leonard Woolley régész vezetésével ástak ki, majd küldtek a British Museumba. Innen 1933-ban, ajándékként kerültek Kanadába.
A különös tárgy jelenleg az Ontariói Régészeti Múzeumban látható.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap