Több mint százéves brit filmfelvételek az UNESCO listáján
2011. május 25. 16:11 BBC News, MTI
Több mint százéves brit filmtekercsek kerülnek az UNESCO Világemlékezet programjának listájára. A Sagar Mitchell és James Kenyon által forgatott tekercsek izgalmas kordokumentumok a Viktoriánus korszak végéről és VII. Edward uralkodásának elejéről.
Korábban
A nyolcszáz tekercs egy használaton kívül álló bolt pincéjében pihent a lancashire-i Blackburnben. Peter Worden történész 2002-ben bukkant rá az értékes leletre. A filmek a Brit Filmintézetbe kerültek, ahol restaurálták a szakértők által "az utóbbi idők legizgalmasabb filmes felfedezésének" tartott gyűjteményt.
A helyreállított filmszalagok anyagáról a BBC 2005-ben készített háromrészes dokumentumfilmet. A szalagok számos izgalmas pillanatot megörökítettek, maga Viktória királynő is feltűnik, amint kitüntet egy katonát, egy 1902-ben született felvételen pedig a Manchester United játszik. A Mitchell-Kenyon filmtekercsek az ugyancsak a Brit Filmintézetben elhelyezett GPO Film Archives anyagával együtt kerülnek be az UNESCO Világemlékezet listájának brit dokumentumai közé.
Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete 1997-ben hirdette meg a Világemlékezet programot azzal a céllal, hogy regisztrálja és megőrizze a világ szellemi örökségét, a világ emlékezetét, amely hűen tükrözi a nyelvek, népek és kultúrák sokszínűségét. A program keretében kiválasztják a világ archívumainak és könyvtárainak értékes gyűjteményeit, és egy listán regisztrálják azokat, hogy felhívják rájuk a figyelmet. A listán szerepel többek között a Magyar Tudományos Akadémia Kőrösi Csoma Sándor-archívuma és Bolyai János Appendix című műve is.
A Világemlékezet-listára való felvételért idén Nagy-Britanniában összesen húsz gyűjtemény pályázott könyvtárakból, archívumokból és múzeumokból. Ezek között szerepelt a Filmintézet két anyaga: a Michell-Kenyon-gyűjtemény és a GPO Film Archives, amely 1933. és 1940. között készült ugyancsak kiemelkedő jelentőségű filmfelvételeket tartalmaz.
Ezek a filmek az Egyesült Királyság kivételes, de kevésbé ismert dokumentumai közé taroznak. Ám az UNESCO Memory of the World programjának részeként olyan rangot kapnak, aminek folytán remélhetően felfigyel majd rájuk a világ - értékelte a lépés jelentőségét David Dawson, a Világemlékezet brit bizottságának elnöke.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- A puszta véletlennek köszönhetően találta fel a Bluetooth technológiát Hedy Lamarr 09:50
- Meghibásodás miatt oldottak ki Kanada felett az amerikai atombombák 09:05
- New York városának legbékésebb éjszakáját eredményezte az 1965-ös áramszünet tegnap
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét tegnap
- Megrendítő beszédet mondott a berlini fal árnyékában J. F. Kennedy tegnap
- Marseille-ben érte utol a végzet I. Sándor jugoszláv királyt tegnap
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét 2024.11.08.
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen 2024.11.08.