A hálaadás mítosza és valósága
2002. november 28. 12:34
Az Amerikai Egyesült Államokban minden év november utolsó csütörtökén tartják a hálaadás ünnepét, amely egyben munkaszüneti nap is. A XVII. századból, a zarándok atyák korából származó évforduló - amikor az ősök a sikeres betakarítás, a télire való ennivaló felhalmozása feletti örömüket fejezték ki - a karácsony mellett a második legnépszerűbb családi ünnep, amelyet az amerikaiak a hagyományos pulykasült mellett töltenek el.
A legtöbb amerikai azt képzeli a hálaadásról, amit még az általános iskolai tankönyvek lapjain látott, vagyis hogy a fekete ruhás zarándok atyák leülnek a félmeztelen tolldíszes indiánokkal és elfogyasztják a pulykából, kukoricakenyérből, és sütőtök pitéből álló vacsorájukat. Szép történet, de kár, hogy semmi köze nincs a történelmi tényekhez.
A valóságban a plymouthi telepesek a mai Massachusetts területén tényleg együtt vacsoráltak a Wampanoag indiánokkal 1621 őszén, de minden egyéb részlet ismeretlen. Az egyetlen írásos beszámoló Edward Winslow, a plymouthi kolónia kormányzójának lapjában jelent meg, s eszerint a telepesek Massasoit törzsfőnök és 90 indián társaságában lakmároztak négy napon keresztül. 1621-ben még egyetlen amerikai sem aggódott a koleszterin és az elhízás miatt.
Tanúságtétel híján tehát csak a józan eszükre hagyatkozhatnak a történészek és a régészek a hálaadási étrend és öltözékek megállapításánál. A történelmi tények azonban valamivel szikárabbak, mint az amerikai általános iskolásoknak felrajzolt mítosz:
Kezdjük a menüvel. Nem valószínű, hogy a telepesek és az indiánok kenyeret, krumplit, vagy sütőtök pitét fogyasztottak volna. Valójában még a sült pulyka sem túl valószínű. Winslow lapjában is csak szarvas és szárnyas vad ("venison and wild fowl") szerepel. Ezt egészíthette ki a szokásos szárított kukorica és gyümölcs. A telepesek étrendjén ugyanis csak olyan étel szerepelt, ami éppen akkor és ott elérhető volt. Nyilván senki nem tartalékolt a sütőtök pitére.
Egy másik népszerű elképzelés az ételek felszolgálásával kapcsolatos. Eszerint a telepesek és az indiánok leültek az asztalhoz, majd megáldották az ételt. A valóságban azonban feltételezhetően csak farönkökön, dobozokon, illetve bármilyen más sík felületen elhelyezett ételeket fogyasztottak napokon keresztül. Tányérjaik és evőeszközeik nem voltak, szalvétát is leginkább csak a forró ételek kézbe vételekor használtak. Az étkezés különösebb ceremónia nélkül zajlott: ha valaki éhes volt, evett.
A valóságban a telepesek nem viselhettek sem fekete ruhát, sem csúcsos sem kemény kalapot, és még csatos cipőjük sem volt. Vasárnaponként ugyan tényleg fekete ruhát öltöttek, de hétköznap nem. Persze az indiánok sem ültek a novemberi Massachusettes-ben félmeztelenül.
A hálaadásról kialakult mitikus kép nemcsak az amerikai kisiskolások generációinak szolgál a békés együttélés példájaként, hanem a múlt század vége óta Amerikába vándorlók "amerikanizálásában" is jelentős szerepe volt. A hálaadás mitikus elemei mélyen beivódtak az amerikai történeti tudatba. Az ünnep legfontosabb hagyatéka a nagylelkűség, bőkezűség, ami viszont szembeszegül mítosszal és történelemmel egyaránt. Mára az ünnep a különböző etnikumok együttműködésének szimbólumaként az amerikai örökség legfontosabb eseményévé vált.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
12. A középkor és a kora újkor kultúrája
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Nem volt elragadtatva a ferences szerzetes, aki a tatárjárás után a mongolok fővárosába látogatott
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- A középkorban sem volt mindig stigma „bűnben élni”
- „Legnagyobb ellensége” fejezte be a Szent Péter bazilika tervezőjének életművét
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Habár meggazdagodott műveiből, munka közben csak kenyeret és vizet fogyasztott Michelangelo
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- Donatello híres Dávid-szobrát eredetileg a firenzei dómba szánták
- 10 tény a Mona Lisáról
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap