Hivatalosan is elkezdődött a Gödöllői Barokk Év
2011. március 6. 13:51 MTI
Bélyegkibocsátással, kiállításmegnyitóval és szoborátadással megkezdődött a barokk jegyében zajló, december elejéig tartó rendezvénysorozat Gödöllőn. A szombati megnyitóra felszolgálták a Mária Terézia és Gróf Grassalkovich Antal tiszteletére alkotott két különleges tortát is.
Korábban
A mintegy harminc rendezvényt felsorakoztató Barokk Év Gróf Grassalkovich Antal születésnapján indult útjára. A hivatalos megnyitó első eseményeként Schmidt Pál, a Magyar Posta vezérigazgatója és Gémesi György, Gödöllő polgármestere mutatta be, majd ünnepélyesen első napi bélyegzéssel látta el a posta erre az alkalomra kibocsátott, a Gödöllői Királyi Kastélyt ábrázoló bélyeget, amely hamarosan forgalomba kerül. A bemutatón Schmidt Pál díszes, lepecsételt levelet „kézbesített” mások mellett Gönczi Tibornak, a Gödöllői Királyi Kastélyt üzemeltető kft. ügyvezető igazgatójának és Gémesi Györgynek.
A Barokk Év programját és célját ismertetve Gémesi György elmondta: a város számára Grassalkovich Antal volt az nagyszerű előd, aki nélkül nem létezne a barokk Gödöllő. 2011 több szempontból is alkalmas volt arra, hogy tematikus szálra fűzzék fel és ismertessék meg a város kulturális értékeit – mutatott rá a polgármester -, ez az alkalom pedig a nagyszerű magyar főúr halálának kétszáznegyvenedik és Mária Terézia gödöllői látogatásának kétszázhatvanadik évfordulója volt. Gémesi György arra is felhívta a figyelmet, hogy a magyar uniós elnökség fél éve alatt a város megmutathatja magát, „ezzel a marketingértékkel azonban a jövőben is tudni kell sáfárkodni”.
A barokk év nyitányának legédesebb pillanatát minden bizonnyal Szoljár Csaba szolgáltatta, aki nemcsak bemutatta, de meg is kóstoltatta Mária Teréziát és Grassalkovich Antalt, pontosabban a róluk elnevezett két desszertkölteményt. A Solier cukrásza a két különleges tortával kapcsolatban elárulta, hosszas kutatásokra volt szükség, hogy hitelesen tudják megalkotni a két előkelőség tortáját: „Mivel a császárnő a gyümölcsös, mézes mandulás édességet kedvelte, az ő süteményét ezek, valamint a muskotályos borhabkrém uralják, míg a grófot a fűszeres-mézes alapra helyezett marcipános-csokoládés finomság képviseli.”
A szombati rendezvénysorozat keretében nyílt meg a „Birodalmam alatt...” című kiállítás is, amelynek kapcsán Merva Mária, a Gödöllői Városi Múzeum igazgatója kiemelte: a barokk egyet jelent Grassalkovich Antallal, „hiszen minden, ami Gödöllőn barokk, neki köszönhető”, Kósa László akadémikus pedig arra emlékezett megnyitójában, hogy Grassalkovich Antal, mint sokan mások ebben a korban, alulról indulva futott be nagy karriert, s a főnemes valóban birodalmat teremtett.
Szombaton adták át ünnepélyesen a már korábban Gödöllőre érkezett, és a királyi kastély újjászületett parkjában felállított egészalakos Mária Terézia szobrot is. A „hazaérkezett”, egykor a Millenniumi Emlékművet díszítő szobrot Zsigmond Attila, a műalkotást kezelő Budapest Galéria főigazgatója adta át tartós letétbe Gödöllőnek és a kastélynak. Az ünnepélyes aktuson jelen volt és kastély-bélyeggel ellátott díszlevelet kapott többek között a család képviseletében részt vevő Habsburg György, Révész T. Mihály, a kastélyt üzemeltető kft. korábbi ügyvezető igazgatója, Adalbert Bicserdy, az Osztrák Köztársaság tanácsosa és konzulja, Pécsi Ildikó Kossuth-díjas színészművész, a város díszpolgára, Illyés Antal, a szobor restaurátora, valamint a szobor alkotójának, Zala Györgynek a leszármazottja is.
A megnyitó programsorozatát este, a kastély dísztermében hangverseny zárja, amelyen a barokk kor zenei világát idézik fel.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
rendszerváltás
- Lélekben tizenötmillió magyar miniszterelnöke volt Antall József
- Tömeges határátlépéssel zárult az 1989-ben megrendezett páneurópai piknik
- A németek a mai napig hálásak Gorbacsovnak az újraegyesítésért
- Egy küzdelmes élet Magyarországért: 30 éve hunyt el Antall József
- Konfliktusok és érdekellentétek között vezette le a rendszerváltást Antall József
- Vértelen, „bársonyos” forradalommal bukott meg a kommunizmus Csehszlovákiában
- Visszavonulót fújt Antall József kormánya a taxisblokád nyomása alatt
- A szarajevói filmfesztivál fő versenyében indul a Libertate '89 – Nagyszeben című alkotás
- Történészként és politikusként is maradandót alkotott Szabad György
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap