Újra szobra lehet Mária Teréziának Pozsonyban
2011. március 2. 15:36 MTI
Az 1921-ben lerombolt Mária Terézia-szobor hű másának felállítását kezdeményezte egy civil szervezet, a Pozsonyi Városszépítő Egylet a szlovák fővárosban - írja az Új Szó című pozsonyi napilap.
Korábban
A Pozsonyi Városszépítő Egylet közadakozásból befolyt pénzből, valamint szponzori támogatásokból szeretné finanszírozni Mária Terézia márványszobrának elkészítését. Az elhelyezés részleteiről a városi képviselő-testület dönthet. A Habsburg uralkodónőt ábrázoló szobrot az eredeti műalkotás egykori helyén, a volt Koronázási emléktéren kívánják felállítani.
A szobor elhelyezése több változást is elindítana Pozsony belvárosában. A néhai Koronázási emléktérnek a kezdeményezők visszaadnák eredeti nevét. Ma L'udovít Stúr térnek hívják, és a Tibor Bártfay készítette Stúr-szoborcsoport díszíti. Az egyik lehetséges megoldás, hogy a szoborcsoportot a Szabadság téren található parkba helyezik át - mondta az Új Szónak Sven Sovcík, Pozsony város kulturális bizottságának alelnöke.
Mária Terézia szobrát, Fadrusz János művét a magyar millenniumi ünnepségek keretében, 1897-ben avatták fel, az ünnepségen jelen volt Ferenc József császár és király is. A talapzaton a latin Vitam et sanguinem (Életünket és vérünket) felirat volt olvasható, utalva az 1741-es országgyűlésre, amikor a magyar rendek "életünkkel és vérünkkel" felkiáltással biztosították Mária Teréziát hűségükről.
A főalak mellett egy vitéz és egy magyar nemes állt, a talapzat hátoldalán pedig a "Magyarország fennállásának ezredik évében a királykoronázások emlékére emelte Pozsony Szab. Kir. város közönsége 1896" felirat volt olvasható.
A szobor későbbi sorsáról Stefan Holcík régész, Pozsony történetének kutatója a lapnak elmondta, hogy a szoborcsoportot, mint a magyar fennhatóság szimbólumát 1921-ben szétverték. A régész tudomása szerint a darabokat városbeli szobrászok rendelkezésére bocsátották, hogy azokból új szobrokat faragjanak. A központi alak mellett álló két nemes fejét pedig egy budapesti letétben őrzik.
Az új szoborcsoport agyagmodellje már majdnem kész. Alkotója Martina Zimanová, a pozsonyi Képzőművészeti Főiskola tanára. Egy műanyag modell alapján pedig az olaszországi Carrarában faragják ki márványból az eredetivel megegyező alkotást – magyarázta a lapnak Maros Macucha, a Pozsonyi Városszépítő Egylet igazgatója.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Titanic
- Halaszhatatlan üzleti tárgyalás miatt nem szállt fel a Titanicra a drótnélküli távíró feltalálója, Guglielmo Marconi
- Több mint hét évtizeddel az elsüllyedése után fedezték fel a Titanic roncsait
- Száz év elteltével már szinte semmi sem maradt a Titanic roncsából
- A Titanic első hivatalos útja volt egyben az utolsó is
- A szerény magyar hajóorvos, aki a Titanic túlélőit mentette
- Osztriga és bárány került a Titanic utasainak asztalára egy elárverezett étlap szerint
- Tudtad, hogy hét híres ember is lekéste a Titanicot?
- 3800 méter mélyen sincs biztonságban a Titanic roncsa
- Saját legendájának áldozatává vált a Titanic
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap