Dél-Tirol nem ünnepli az olasz egységet
2011. február 17. 08:56 The Daily Telegraph
Még el sem kezdődött, máris számos feszültséget hozott a felszínre Olaszország modern állammá való szerveződéséről, az 1861-es olasz egységről szóló megemlékezése.
Korábban
Az olasz egység létrejöttének évfordulója újra rávilágított a tartományok között régóta lappangó feszültségekre, s aktualizálta Metternich kancellár dehonesztáló kijelentését, miszerint Olaszország nem más, mint egy „földrajzi óhaj”. A nemzeti egység kerek évfordulója felett érzett határtalan örömbe nem kevés üröm vegyül: ebben élenjárónak bizonyul a német nyelvű, autonóm Dél-Tirol tartománya, amely mielőtt az első világháború végén Olaszország területéhez került volna, az Osztrák-Magyar Monarchiához tartozott. Luis Durnwalder, a hegyvidéki tartomány elnöke kijelentette: teljesen hidegen hagyja a március 17-re tervezett ünnepségsorozat – az a nap, amelyen 150 évvel ezelőtt, 1861-ben II. Viktor Emánuelt az ország királyává koronázták.
„Nem vagyok Garibaldi ellen, de nekünk az évforduló teljesen mást jelent: az anyaországtól, Ausztriától való elszakadást. A német ajkúaknak nincs okuk ünnepelni. 1919-ben minket nem kérdeztek meg, hogy Olaszországhoz akarunk-e csatlakozni, ebből az okból kifolyólag nem kívánunk részt venni az ünnepségeken” – nyilatkozta Durnwalder.
Dél-Tirol (olasz nevén Alto Adige) megőrizte az anyaország kultúráját, a németek temperamentumát és építészeti szokásait, sőt, sokan második nyelvként is az angolt használják az olasz helyett. Durnwalder protestálása Giorgio Napolitano köztársasági elnök haragját is kiváltotta, mivel a legfőbb közjogi méltóság szerint a tartomány elnökének kötelessége az olasz ajkúak képviselete – az osztrák örökség ápolása mellett.
Maurizio Paniz, a Szabadság Népe képviselője szerint a dél-tiroliak kimaradása „komoly inzultussal” ér fel az ország többi része számára. A feszültségek már így is kézzel tapinthatók, mivel a tervek szerint a helyiek lebontanák Mussolini Bolzanóban felállított bronzszobrát. Az olasz egység 150. évfordulóját melegen üdvözölte Silvio Berlusconi miniszterelnök jobbközép kormányának szövetségese, a szélsőjobb Északi Liga, amely húsz évvel ezelőtti megalapításakor – akkori nevén Lombard Liga – még az elszakadást tűzte zászlajára. Komoly indulatokat váltott ki március 17. nemzeti ünneppé való nyilvánításának ötlete is, mivel az Északi Liga szerint ezzel több millió euró bevételtől esne el a gazdasági recesszióból kitörni készülő ország.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Kádár
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05