Hétpecsétes titok Robert Kennedy kubai akciója
2011. január 26. 12:18
Ötven évvel azután, hogy John Kennedy felkérte öccsét, Robertet Fidel Castro megbuktatásának előkészítésére, az elnöki könyvtár legfontosabb iratai még mindig az érdeklődő szempárok elől elzárva, a család tulajdonában vannak.
Korábban
A dorchesteri John F. Kennedy Elnöki Könyvtár és Múzeumban összesen ötvennégy ládában, egyenként felcímkézve találhatók meg a titkos iratok, amelyekbe még az intézmény igazgatója sem kukkanthat bele. Az archívumok a hidegháború legforróbb pillanataiba engednek betekintést: naplók, jegyzetek, telefonbeszélgetések átiratai és más, Robert F. Kennedy igazságügy-miniszter hivatali éveivel kapcsolatos dokumentumok találhatók a gyűjteményben, köztük a kubai rakétaválságban és Fidel Castro megbuktatásának kísérletében betöltött szerepéről szóló feljegyzések.
Ötven évvel a kritikus események után még mindig zajlik a színfalak mögött a jogi csiki-csuki: a kutatók az iratokhoz való korlátlan hozzájutásért küzdenek, a család azonban hallani sem akar az ügyről. A vita annak ellenére is tart, hogy John F. Kennedy elnöki beiktatásának ötvenedik évfordulója alkalmából „egyedülálló módon”, több ezer iratot oldottak fel a titkosítás alól.
„Az RFK-dokumentumok a legértékesebb iratok közé tartoznak, érintetlen források a kül-és belpolitika területéről” – nyilatkozta Peter Kornbluh, a George Washington Egyetem Nemzetbiztonsági Levéltárának elemzője, aki maga is többször falba ütközött, amikor a család közbenjárását kérte a dokumentumok feloldásához.
A hozzáférést Robert Kennedy kilencedik gyermeke, Matthew Maxwell Taylor Kennedy akadályozza, akit a könyvtárban dolgozók szerint édesanyja bízott meg a feladattal. „Nagyon sok kérés érkezik az iratokba való betekintést illetően, de azt kell mondanom, hogy számos olyan kutató van, aki komolytalan projekthez akarja felhasználni a forrásokat. Az a felelősségem, hogy őrködjem az iratok felett” – mondta el Max Kennedy. „Ez azonban nem azt jelenti, hogy minden könyvnek pozitív színben kellene feltüntetni édesapámat” – tette hozzá.
Thomas J. Putnam múzeum- és könyvtárigazgató elmondta: az intézmény a maga részéről szabaddá tenné az iratokhoz való hozzáférést, de ehhez az örökösek jóváhagyása szükséges. „Ennek érdekében már tárgyalásokat kezdeményeztünk a Kennedy családdal” – mondta el Putman.
Néhányan úgy vélik, a család így próbálja megőrizni a Robert Kennedyről kialakított pozitív – a polgárjogi harcos, a szociális reformok elkötelezett híve, a vietnámi háború kíméletlen kritikusa – képet, mivel a ládákból olyan dokumentumok kerülhetnek elő, amely a harcos antikommunista hírében álló RFK-t jogsértésekkel és Castro megbuktatási tervének bizonyítékaival terhelné. „Nyilvánvaló, hogy nem szeretné a család, ha mindez kiderülne” – fogalmazott Sheldon Stern, az American History Project egykori igazgatója. „A Kennedy-klán rendkívül szenzitív ezen a téren” – tette hozzá.
A magányos kutatók csalódottságát nem enyhíti, hogy még a Kennedy-gyilkosságot vizsgáló Warren bizottság és a hidegháborús hírszerzési szervek történetét kutató kongresszusi bizottságok sem férhettek hozzá az iratokhoz. Kornbluh úgy gondolja, az iratok „egyedülálló” lehetőséget biztosítanak a még mindig fagyos amerikai-kubai kapcsolatok megértéséhez, amelynek sarokkövei a Disznó-öböl, a kereskedelmi embargó és a rakétakrízis.
JFK beiktatása után nevezte ki öccsét igazságügy-miniszterré, aki így a Fehér Ház legfontosabb döntéshozatali körébe került. A legtöbb vitát kiváltó lépéseinek körvonalai már ismertek: a balul sikerült disznó-öböli invázió után őt nevezték ki a kubai kommunista vezetés aláásására indított titkos akciók, köztük a Mongúz hadművelet élére. „Nagyon szokatlan volt egy igazságügy-miniszternek, hogy nemzetközi titkos akciókat kellett lebonyolítania” – magyarázta Philip Brenner, az Amerikai Egyetem professzora.
Nicholas D. Katzenbach, RFK helyettese a történészek pártját fogja, amikor azt mondja: ugyanúgy kellene ezeket a dokumentumokat kezelni, mint más kormányzati iratot. „Robert a legtöbbször hibát követett el Kubával kapcsolatban, de úgy gondolom, ennyi idő elteltével fel kellene oldani a dokumentumokat” – nyilatkozta Katzenbach. A kutatók azt is meg szeretnék vizsgálni, hogyan folytatott keresztes háborút Robert Kennedy a szervezett bűnözés ellen. Korábban már napvilágra került, hogy a CIA-nak alvilági főnökök nyújtottak segédkezet Kubában, ahol szerencsejátékokat szerveztek Fidel Castro 1959-es hatalomra jutása előtt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2010
- Magyar békefenntartók Kínában: haditengerészek a felkelők ellen
- Egy világrekorder magyar stewardess 27 ezer órája a levegőben
- Interjú Oborni Terézzel
- Paraszt Bruegel. Egy holland humanista élete
- Elhurcolva és elhurcolva. Lajos Iván próféciája 1939-ben
- A szovjetterror fehérorosz áldozatai, avagy a Kuropati erdő borzalmas titka
- Anyatejút. A szoptatás kultúrtörténete
- Csellóval a frontra. Egy kalocsai körorvos különleges kalandjai
- Prodam Guidó szenzációs akciója: az első repülés Budapest felett
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap