Elveszettnek hitt Ferencsik-felvétel CD-n
2011. január 19. 14:29 MTI
Egy elveszettnek hitt Ferencsik János-felvétel jelent meg CD-n In memoriam Ferencsik címmel: A kékszakállú herceg várának 1976-os koncertelőadását, amelyen Juditot Kovács Eszter, a Kékszakállút Kováts Kolos énekelte, a Bartók-opera egyik leghitelesebb verziójaként tartják számon.
Korábban
Mint az a Magyar Állami Operaházban, Ferencsik János születésének évfordulóján tartott keddi bemutatón elhangzott, az emlékezetes zeneakadémiai koncert rádiófelvétele elveszett, azonban Kovács Eszter férje, Tréfás Miklós egy sztereo kézi magnóval rögzítette az előadást - ezt játszották most CD-re.
"Amikor meghallgattam a felvételt, bár már célhoz értem, nem tudtam kiszállni az autóból, annyira lebilincselt, amit hallottam. Főként az intonáció tisztasága ragadott meg mindkét énekesnél" - idézte fel Farkas Zoltán zenetörténész, az MR3 Bartók rádió vezetője.
Hangsúlyozta: két nagyon nehéz szerepről van szó, a legritkábban fordul elő, hogy valakik hangról-hangra ennyire hitelesen szólaltassák meg Bartók alkotását. "Újra kiderült: mihelyst a sallangokat lehántják, milyen páratlan remekmű A kékszakállú herceg vára. Erőltetett manírok nélkül felragyog a darab ezen a felvételen. Ferencsik János pedig annyiban utolérhetetlen, hogy a tempóváltásaival szinte mint egy eleven organizmust, úgy lélegezteti a darabot" - mutatott rá Farkas Zoltán.
Hozzátette: Kovács Eszternek és Kováts Kolosnak nem csupán a hangvétele tiszta, hanem két tiszta embert ábrázolnak, akiknek nincsenek drámai vétkeik, annál súlyosabb, hogy végül mégis megtörténik velük a tragédia. Ez etalon értékű felvétel, amelyhez érdemes hozzámérni a későbbi, esetleg modernebb előadásokat - vélte a zenetörténész.
A felvételen az Állami Hangversenyzenekar, a Nemzeti Filharmonikusok elődje játszik. A felvétel érdekessége, hogy Kovács Eszter és Kováts Kolos csak egyetlen alkalommal, Frankfurtban, az Alte Operben ismételte meg a hangverseny-előadást, ott az év koncertje lett a produkciójuk.
Kovács Eszter 1965-ben diplomázott a budapesti Zeneakadémián, majd Bayreuthban, Bécsben Grazban és Salzburgban tanult. Előbb a Magyar Állami Operaház tagja volt, majd 1980 és 1986 között külföldön énekelt, például a New York-i Metropolitanben, a londoni Covent Gardenben vagy a milánói Scalában. 1986-ban visszaszerződött a dalszínházhoz, ám mivel nem kapott megfelelő feladatokat, visszavonult a színpadtól.
Kováts Kolos Kossuth-díjas magánénekes, a dalszínház örökös tagja. A Kékszakállú herceg egyik legfontosabb szerepe, amelyet szerte a világon nagy sikerrel énekel.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05