A yukoni szellemhajón megállt az idő
2010. november 12. 11:51 National Geographic News
Az A. J. Goddard, aranyláz-korabeli gőzhajó roncsa rendívül jó állapotban került elő 2008 nyarán; elsüllyedését minden bizonnyal az októberi erős szélvihar okozta. Több mind 100 évvel a szerencsétlenség után a hajóról készített friss felvételek az 1901-es állapotokat tükrözik: a süllyedés után mintha megállt volna az idő a fedélzeten.
John Pollack, a projekt vezetője szerint ilyen jó állapotban még nem került elő hajóroncs ezen a területen. A feltárás során a legénység öt tagjának csizmáit is megtalálták, amiket valószínűleg a nagy sietség közben dobtak le magukról menekülés közben. Még szinte égetlen fa volt a tűzhelyben, a csészék pedig össze-vissza hevertek a földön. Látszik, hogy az utolsó pillanatban még le akarták vágni a vontatott uszályt a hajó hátuljáról, ám a beömlő víztömeg hirtelen lehúzta a hajót a mélybe, három ember fulladását okozva.
A nagy szélben széttört az irányítófülke, de az alatta lévő részt szinte sértetlen állapotban találták meg. A szénnel tüzelt vaskazán kovácsműhelyként is szolgált: vagy szerszámokat készítettek, vagy pedig egyéb felszereléseket. Pollack ebből arra következtet, hogy a legénység igen önellátó lehetett: „ha valami tönkrement, nekik kellett rendbehozniuk”.
Az 1800-as évek végén, a gazdaság rossz helyzete miatt emberek ezrei özönlötték el Kanada belső részét, hogy aranyat keressenek a Yukon kietlen vidékén. Az A. J. Goddard gőzhajó a Klondike-aranyláz idején vontatott bárkákat a közeli tavakon és folyókon. Miután a félig elkészült hajó elhagyta San Franciscót, északra, Alaszkába került. Itt rakták össze teljesen, majd innen húzták le a völgybe.
A kegyetlen viharok több hajóval is végeztek az aranyláz idején, legalább 25 farlapátkerekes hajónak veszett nyoma néhány év alatt. Ha ugyanis egy ilyen októberi viharos szél elérte a gőzöst, az biztos megsemmisült, és a gyapjúöltözékű legénység sem élhette túl a fagyos vizet. Nem sokkal a hajótörés után egy prémvadász kimentett két félig összefagyott férfit a roncsok közül, de a kapitány holtteste csak 1902-ben került elő. A hajón szolgáló többi férfi földi maradványait azonban sohasem találták meg.
Pollack és csapata először 2008 júniusában fogott radarjelet az elsüllyedt roncstól, de nem volt elég idejük pontosan bemérni azt. Doug Davidge – aki már több mint 20 éve kereste az A. J. Goddardot – egy hónappal később visszatért a környékre és egyből megtalálta a szellemhajót. „Egyszer csak csörgött a telefonom - emlékezett vissza a projekt vezetője - Davidge szólt bele és csak annyit mondott: John, megtaláltam!”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
24. A két világháború közötti diktatúrák és ideológiájuk
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Amnéziát tettetett, de a nürnbergi tárgyalásra „visszatért” az emlékezete Rudolf Hessnek
- A legkülönfélébb okokból csatlakoztak Szálasi mozgalmához annak női tagjai
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A Führer és a nők – Hitler szerelmi kalandjai nem egyszer tragikus véget értek
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Irigységtől fűtve kegyetlenkedett foglyaival Irma Grese, az „auschwitzi hiéna”
- Az ismeretlenségből a világhírnévbe repítette Hitlert a sikertelen sörpuccs
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap