Újabb fejezet az ősi génvitában
2010. október 27. 12:33 Discovery News, MTI
Egy százezer éves csontmaradvány tanúsága szerint a modern ember "keveredett" a Neander-völgyi emberrel és esetleg más "archaikus" népcsoportokkal Ázsiában.
Korábban
A leletről az Amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában, a PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) legújabb számában jelent meg tanulmány.
Az állcsont a hozzá tartozó fogakkal Kína déli részén, a Kuanghszi Csuang (Guanxi Zhuang) autonóm területen, Csungcuo (Chongzuo) város közelében a Csezsentung (Zhirendong) barlangban került napvilágra. A fosszílián, noha egyértelműen a modern embertől származik, a sokkal robusztusabb Neander-völgyi ember jellegzetességei is kimutathatók. Ezek a modern embertől származó legrégebbi fosszíliák, amelyeket Kelet-Ázsiában találtak, hatvanezer évvel idősebbek, mint a térségben előkerült korábbi korrekorder.
"Az új lelet azt bizonyítja, hogy az 'archaikus' és 'modern' emberek Ázsia szerte házasodtak egymással" - emelte ki a világ egyik vezető Neander-völgyi-szakértője Erik Trinkaus, a St. Louis-i Washington Egyetem antropológusprofesszora. Hozzátette: mindazonáltal sokkal érdekesebb, hogy a modern ember körülbelül százezer évvel ezelőtt kezdett terjeszkedni Eurázsia déli részén, miközben az "archaikus" csoportok az északabbra fekvő területeket népesítették be. Utóbbiak további ötvenezer-hetvenezer éven át nem "hagyták érvényesülni" a modern embert Ázsia délnyugati részén.
S hogy mi történhetett az ázsiai Neander-völgyi populációval? Erik Trinkaus meggyőződése szerint negyvenezer évvel ezelőtt "beolvadt" a modern ember növekvő népességébe. "Nem tudjuk, hogy miért kezdett el terjeszkedni negyvenezer évvel ezelőtt a modern ember, ahogy azt sem, hogy az egymás közötti házasodás ellenére miért voltak oly világosan megkülönböztethetőek hosszú időn keresztül az emberfélék különböző populációi Eurázsiában".
Fred Smith professzor, az Illinoisi Állami Egyetem szociológiai és antropológiai intézetének vezetője szerint a Csezsentung-barlangban talált állkapocscsont arról tanúskodik, hogy a modern ember sokkal korábban tűnt fel Ázsia keleti részén, mint a szakértők eddig feltételezték. "Remélhetően ezt a felfedezést további leletek követik, amelyek segítségével megismerhetjük a modern ember történetének korai szakaszát a világ e részén" - hangsúlyozta Fred Smith professzor.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Egyiptom
- Sikertelenül harcolt a pánarab egységért Egyiptom elnöke, Gamál Abd en-Nászer
- Előnyei mellett számos hátránnyal járt az Asszuáni-gát megépítése
- Mi volt Nofertiti varázsának titka?
- Már gyerekként kivételes nyelvtehetség volt a hieroglif írás megfejtője, Jean-François Champollion
- Mumifikálási lázban égtek az ókori egyiptomiak
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter
- Kalandfilmbe illő módon fedezték fel Tutanhamon sírját
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- Még a nevét is el akarták törölni a vallásreformer fáraónak
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap