Éjszaka is látogathatók Caracalla thermái
2010. szeptember 24. 11:08 The Guardian
Ma már csak néhány szerencsésnek adatik meg, hogy lássa a római Caracalla thermáit, amely a 3. században egyszerre másfélezer embert tudott fogadni, s még kevesebben vannak azok, akik az éjszaka fényeiben is megcsodálhatják a pompás épületegyüttes romjait.
Korábban
A probléma sokáig az volt, hogy kevés helyszín tartott nyitva éjszaka, idén ősztől azonban ezen a téren is változások várhatók az Örök Városban. Caracalla thermáiban régebben éjszakánként operaelőadásokat tartottak, mostantól viszont a tervek szerint a késői órákban idegenvezetést is készülnek tartani, angol és olasz nyelven, minden szombaton, egészen október végéig.
A fürdő eredetileg tizenegy hektáron helyezkedett el, a falak több emelet magasak voltak, a boltozatos mennyezetet pedig annyira elegánsnak tartották, hogy a kivitelezők a New York-i Penn Stationt is ennek mintájára díszítették. A fürdőhöz egy frigidarium (hideg vizes), egy tepidarium (meleg vizes), egy caldarium (forró vizes fürdő), egy versenypálya méretű úszómedence, egy súlyemelésre, ökölvívásra, illetve birkózásra használt tornaterem, illetve egy görög és latin szövegeket tartalmazó helyiség is tartozott.
Itt véget is érnek a többi fürdővel való hasonlóságok, ugyanis a Caracalla császárról elnevezett építmény számtalan mozaikot, freskót, több száz szobrot és az ókori Róma néhány kiváló műkincsét is rejtette – ezek közül az egyik leghíresebb a monumentális Farnese-bika szobor, amelyet a 2. században egyetlen márványdarabból faragtak ki. A szoborcsoport ma már a nápolyi régészeti múzeumban látható, s csupán néhány, delfint és más tengeri élőlényt ábrázoló mozaik emlékeztet a fürdő művészi gazdagságára.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap