Emlékszoba Amerigo Totnak a budai Várban
2010. szeptember 23. 13:01 MTI
Emlékszobát kap Amerigo Tot (1909-1984) világhírű magyar születésű olasz szobrász Budán, a Várnegyedben található egykori műteremházában; a csütörtöki avató ünnepségen kiállítás is nyílik Magyarországon eddig még nem látott grafikáiból.
Korábban
Az emlékszobát a Táncsics Mihály utca 5. szám alatti ház harmadik emeletén, a kandallós szobában rendezték be a hagyaték gondozója, Cziráki Julianna segítségével - mondta Köster Dániel, az épületben működő Koller Galéria vezetője. Tájékoztatása szerint a belépőket Amerigo Tot magyar és angol nyelvű életrajza fogadja, s a szobában a művész személyes tárgyai, szerszámai, szobrai, fotók, levelek, köztük VI. Pál pápa latinul és angolul írt, Amerigo Totnak szóló karácsonyi üdvözlő sorai láthatók.
A fényképek közül Köster Dániel kiemelte azt a felvételt, amelyen Amerigo Tot a pápával együtt látható, az egykori műteremről készült képet, valamint azt a fotót, amelyen Tot a kandallónak támaszkodva áll. A szobrászművésznek több neves alkotásával, köztük a Csurgói Madonnával is találkozhat a látogató, de másolatban a gödöllői agrártudományi egyetemen található A Mag apoteózisa és a római Szent Péter bazilika magyar kápolnájában őrzött Történelmi ellipszis című domborműve is látható.
Az emlékszobához mintegy fölvezetőként szolgál - október 14-ig - Amerigo Tot grafikai tárlata, amely a művész mintegy 30 rajzát mutatja be, olyan alkotásokat, aktokat, csendéleteket, portrékat, amelyek még nem szerepeltek magyarországi kiállításon - jegyezte meg a galériás. A csütörtöki megnyitón bemutatják Nemes Péter művészettörténész Amerigo Totról készült monográfiáját is, amely magyar mellett angolul is megjelent - tette hozzá Köster Dániel.
Amerigo Tot Tóth Imreként született 1909-ben Fehérvárcsurgón. 1926 és 28 között Budapesten tanult, majd csatlakozott a Bauhaus csoporthoz Németoszágban és Moholy-Nagy László tanítványa lett. 1933-ban megszökött a nácik fogságából és gyalog érkezett Rómába, ahol élete végéig, 1984-ig dolgozott. Első figyelmet keltő munkája a római Termini pályaudvar bejárata fölé készített fríz volt, amely ma is ott van. Életművében klasszikus és absztrakt kompozíciók egyaránt megtalálhatók. Amerigo Tot művészi sokoldalúságát jelzi, hogy 1960 és 1970 között több filmben is szerepet vállalt, így a Keresztapa 2., valamint A legszebb feleség és a Pulp című mozikban is láthatja a közönség.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. Erdély etnikai, vallási helyzete a 16–18. században
II. Népesség, település, életmód
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- II. József haláláról tudósított nyitószámában az első erdélyi magyar újság
- Már ötéves korában megválasztották, de sohasem uralkodott az utolsó erdélyi fejedelem
- A trianoni békét "morális köntösbe öltöztették"
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap