Vulkánkitörés miatt válhatott értéktelenné a nebrai korong
2010. augusztus 16. 12:34 MTI
A Földközi-tengeri Thíra (a mai Szantorini) szigetén lezajlott, hatalmas hamufelhővel járó vulkánkitörés okozta azt, hogy a korábban nagy becsben tartott nebrai csillagkorong hirtelen elértéktelenedett az emberek számára - állapították meg mainzi és hallei egyetemi kutatók.
Korábban
A szigeten 3600 évvel ezelőtt működésbe lépett vulkán hamuja húsz-huszonöt évre elsötétítette az eget egészen Közép-Európáig, és a hőmérséklet is csökkent egy-két fokkal.
"Rossz terméssel járó hűvös, nedves nyarak és szokatlanul hideg telek következtek" - idézi fel Francois Bertemes, a Halle-wittenbergi Martin Luther Egyetem művészettörténeti és régészeti intézetének munkatársa. "A napistent imádó bronzkori ember számára ezek a jelenségek megmagyarázhatatlanok voltak, az istenekbe vetett hitük megingott. Megkérdőjelezték a papokat és szertartásaikat is".
A Szász-Anhalt tartományban lévő Nebra 3600 éves csillagkorongját 1999-ben fedezték fel. Ez a világ legrégebbi, ismert égábrázolása. A tudósok szerint a vulkánkitörés miatt a nap, a hold és a csillagok képe a bronzkori emberek számára egy csapásra értéktelenné vált. A régi kultusz jelképét ezért két aranyozott karddal, bronzkori spirális gyűrűkkel és bronzbárdokkal együtt egy akkori szent helyen, a Nebra melletti 252 méter magas Mittelberg magaslaton elásták.
"A természet folyamataiban bekövetkező változások a Közép-Európában élő embereket minden bizonnyal rendkívül összezavarták" - magyarázza Frank Sirocko, a Johannes Gutenberg nevét viselő mainzi egyetem geotudományi intézetének üledékes kőzetekkel foglalkozó geológusa. A kutató csoportjával éveken át vizsgálta a klíma és az időjárás változásainak az emberiség fejlődésére kifejtett hatását. Ennek keretében vizsgálták a Krétától északra fekvő Szantorini vulkánkitörésének következményeit is. "Bizonyára összefüggés van aközött, hogy egyfelől Stonehenge építményének használata 3600 évvel ezelőtt befejeződött, másfelől elásták a nebrai csillagkorongot" - véli Sirocko.
Bertemes szerint a tárgyak elásásával valószínűleg az isteneket akarták kiengesztelni, hogy újra helyreálljanak a régi állapotok. A kétkilós, 32 centiméter átmérőjű, csaknem teljesen kerek korongon több helyen aranybevonat található: a régészek feltételezése szerint azok hajót, továbbá holdat, napot és csillagokat ábrázoltak. Az eredeti korong 2008 óta a történelem előtti idők hallei múzeumában látható állandó kiállítás keretében. A lelőhely közelében Arche Nebra néven múzeumot alakítottak ki.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Biblia
- A karácsonyi ünnepkör végét jelzi vízkereszt napja
- Valóban karácsonykor született Jézus?
- Mit tudhatunk valójában a rejtélyes frigyládáról?
- Károlyi Gáspár Bibliája felbecsülhetetlenül mérföldköve a magyar irodalmi nyelv fejlődésének
- A maga korában katonai zseniként ismerte a világ a Ben-Hur szerzőjét
- Március 18-án teremtette Isten a világot a középkori emberek szerint
- Krisztus megkeresztelésének emlékét őrzik a vízkereszti hagyományok
- Pontos számítások helyett a hagyomány határozza meg Jézus születésének napját
- Néhány perc alatt, rekordáron elkelt a legkorábbi ismert héber Biblia
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap