Főszponzoruknál dolgozhattak a Kispest FC játékosai
2010. július 27. 09:13
A hétvégén kezdődő első osztályú labdarúgó bajnoki idényhez kapcsolódva Kántor Balázs a Kispest FC és a Hofherr Művek között 1941-ben kötött támogatói szerződést mutatta be a Magyar Országos Levéltár oldalán.
Korábban
Napjainkhoz hasonlóan a vállalatok már korábban is szívesen kötöttek reklám céljából szponzori szerződéseket sportklubokkal. Ennek egyik legjobb példája az alább tárgyalt Kispest FC és a Hofherr-Schrantz-Clayton-Sluttleworth Magyar Gépgyári Művek Rt. közti megállapodás.
Ugyan a kispesti labdarúgás fénykorát – 13 bajnoki címmel, és 6 kupagyőzelemmel – a második világháború után élte, az 1908-ban alapított Kispesti Atlétikai Club labdarúgó szakosztálya 1916-tól már állandó és meghatározó tagja volt az első osztálynak és több játékosa megfordult a nemzeti válogatottban is.
A korszak legnagyobb sikerét az 1926-os, BEAC elleni Magyar Kupa-győzelem, valamint az olasz AS Ambrosiana Inter – a mai Internazionale – elleni nemzetközi kupamérkőzés jelentette. Az 1940/41-es idényben Magyar Kupa elődöntőig jutó, a bajnokságban 10. helyet szerző, Puskás Ferenc édesapja által edzett Kispest FC anyagilag igen nehéz helyzetbe került, ezért a vezetőség külső támogató után nézett. A választás a kispesti telephelyű Hofherr-Schrantz-Clayton-Sluttleworth Magyar Gépgyári Művek Rt.-re esett.
Már akkoriban sem volt szokatlan a vállalatok és sportegyesületek ilyetén együttműködése. Az 1940/41-es idényben a magyar első osztályban hat gyári-, vagy általuk támogatott csapat szerepelt: Weiss Manfréd FC, Diósgyőri MÁVAG, Elektromos FC, Salgótarjáni BTC, Gamma FC, Szolnoki MÁV.
A vállalat kezdettől vevő volt az együttműködésre. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy a Hofherr gyári csapata, a HSC 1919-es megszűntetése után, 1941. januárjában kezdett ismét működni és játékosokra volt szüksége, így mindkét fél érdekelt volt a megállapodás aláírásában. Az első júliusi egyeztetéseken még a Kispest Hofherr FC néven való tényleges fúzió is felmerült, kiegészülve új pálya megépítésével, adósság átvállalással, közös költségvetéssel és játékoskerettel. A későbbiek folyamán ez utóbbi változatot módosították és megmaradt a két egyesület (KFC, HSC) különállása. A támogatás egyik feltétele az volt, hogy a vállalat egyik cégvezetője, Szokody Imre ügyvezető elnökként bekerült a Kispest FC elnökségébe, ahol a pénzügyek felügyeletét látta el. A végső megállapodás késő ősszel született meg.
Az egyezség szerint a vállalat 6000 pengős hitelkeretet biztosított a KFC számára, melyet egy év alatt kellett visszafizetni. Vállalták továbbá, hogy a Kispest állásnélküli játékosainak munkát biztosítanak az üzemben, fenntartották azonban az a jogot, hogy a „Hofherr” beemelésével megváltoztassák a klub nevét, de ettől egy időre eltekintettetek. Mindezért cserébe a klub a HSC rendelkezésére bocsátotta a tartalékjátékosait. A szerződés egy évre szólt, de a későbbiekben legfeljebb 5 évnyi időtartamra meg lehetett hosszabítani.
A megállapodás utóéletéről annyit tudunk, hogy a vállalat által saját csapatába átigazolni kívánt amatőr státuszú játékosoknak (Patyi Mihály, Németh I. József, Németh II.), a szerződésben foglaltak alapján munkát is biztosított a gyárban. A Kispest FC végül 1943. április 10-i hatállyal fizette vissza a kölcsön utolsó részletét.
A cikk és a szerződés a levéltár oldalán
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2014
- Így látta a sajtó Kárpátalja visszafoglalását
- Az embermentő Jane Haining
- Mi történt Kamenyec-Podolszkijban?
- A bundázás egyidős a futballal
- A hét törpe kalandjai Auschwitzban
- A kóser konyha különlegességei
- Hogyan kampányoltak a római politikusok?
- A numerus clausustól a numerus nullusig
- Így temettük el "Kossuth apánkat"
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap