Hadiárvákat fotózott Capa alkotótársa
2010. június 18. 10:42 Fekete István
Csak két évvel élte túl pálya- és alkotótársát, a legjobb háborús fotográfusnak tartott Robert Capát David "Chim" Seymour, akit a Szuezi-válság idején, Egyiptomban ért utol a halál, s akinek a második világháborút követően az UNICEF megbízásából a hadiárvákról készített képei hoztak világraszóló ismertséget.
Korábban
Chim lengyel zsidó szülők gyermekeként (eredeti neve Dawid Szymin volt, de ezt, akárcsak Friedmann Endre Ernő, párizsi tartózkodásakor megváltoztatta) 1911-ben Varsóban látta meg a napvilágot, majd a németországi Leipzigben folytatott grafikusművészeti tanulmányokat. Párizsban fizikai és kémiai tanulmányai során sajátította el a fotográfiai alapismereteket, s huszonkét éves korában már szabadúszóként kereste a kenyerét – nem mellesleg pedig a francia fővárosban ismerkedett meg előbb Henry Cartier-Bressonnal, majd Capával.
Seymour a harmincas évek második felében a spanyol polgárháborúban készített felvételeket, majd Csehszlovákiába utazott, s az évtized nagy részében a háborúra készülődő kontinens ügyeiről tudósított. A világháború kitörésekor New Yorkban tartózkodott, majd az amerikai állampolgárság felvétele után a hadsereg égisze alatt Chim ismét Európában – ezúttal már a frontvonalon – találta magát.
Capa és Chim
Seymour a fegyverek zajának elültével minden energiáját a háborús árvák mindennapi viszontagságainak dokumentálására fordította. Az UNICEF (Egyesült Nemzetek Nemzetközi Gyermek Gyorssegélyalapja) megbízásából tizenkét hetes körútra indult, amely Ausztriát, Csehszlovákiát, Németországot, Görögországot, Olaszországot, Magyarországot és Lengyelországot érintette. A LIFE magazinban közölt képsorozat, majd a kiválogatott képekből készített kiállítás célja a világ lelkiismeretének felébresztése volt.
A megbízatás nem kecsegtetett nagy haszonnal Chim számára, de a művészt elsősorban nem anyagi megfontolások vezették a küldetés során: míg egy nagyobb magazin akár naponta száz dolláros honoráriummal jutalmazta a nem mindennapi – általában háborús – körülmények között dolgozó művészt, addig a nemzetközi szervezet mindössze 26 dollárt tudott felajánlani a megbízatás egész idejére.
A misszió célja egyértelmű volt: megismertetni a világot az 1946-ben életre hívott UNICEF törekvéseivel, s felhívni a világ figyelmét a 13 millió európai árva helyzetére. A képek – amelyek nem elsősorban a művészi értékek miatt fontosak, Seymour ugyanis nem törődött az olyan mellékes körülményekkel, mint a megvilágítás – alanyai mentálisan meggyötört, megcsonkított, tüdőbajban szenvedő vagy éhező gyermekek, s volt egy valami, amely összekötötte a felvételek szereplőit: Chim megtartotta a gyermeket gyermeknek.
A háború 13 millió árvái közül egymillió hétszázezren éltek Lengyelországban, egyedül Varsóban kétszer annyian (100 ezer), mint Csehszlovákiában összesen (50 ezer). Magyarországon 200 ezer gyermek vesztette el szüleit a háborúban, s egymillióan váltak földönfutóvá. Franciaországban 250 ezer, míg Rómában, Milánóban és Nápolyban összesen 180 ezer árvát számoltak össze. Seymour szívszorító visszaemlékezésében kitér a háborús pusztításokra, többek között a jövő zálogaként számon tartott katasztrofális iskolahelyzetre: Görögországban az iskolák kilencven százaléka a világégés martalékává vált, Olaszországban 3500 intézményt tettek a földdel egyenlővé, míg Lengyelországban a pedagógusok ötöde vesztette életét.
1947-ben – Capa és Cartier-Bresson mellett – Seymour részt vett a Magnum ügynökség megalakításában. A hadi árvákról készített szociofotók mellett kiemelkednek a művésznek a hollywoodi hírességekről – Sophia Loren, Kirk Douglas, Ingrid Bergman, Gina Lollobrigida, Joan Collins – készített fotográfiái is. Robert Capa halála, 1954 után Seymour lett a Magnum elnöke, de ezt a pozíciót alig két évig, 1956. november 10-ig töltötte be, ugyanis a Szuezi-válság alatt egy tűzpárbaj során, Jean Roy francia fotográfussal együtt életét vesztette.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
22. A középkori egyház
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Bűnösök tértek jó útra és régi ellenfelek kötöttek barátságot Sziénai Szent Katalin szavainak hatására
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Ahol a püspök felügyelte a legjobb bordélyházakat: a középkori London alvilága
- Állam az államok felett – így épült ki a középkori egyház hatalma
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Démoni kísértések – így éltek a korai kereszténység sivatagi remetéi
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Tiltott játékok, alkímia, érvágás: ilyen volt az oxfordi egyetemisták élete a középkorban
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap