Bocsánatot kért a brit kormányfő a véres vasárnapért
2010. június 16. 07:29 MTI
Ártatlan tüntetőket ölt meg a brit hadsereg egy csaknem negyven évvel ezelőtti észak-írországi britellenes megmozduláson - ez a fő megállapítása az azóta is csak "véres vasárnapként" emlegetett lövöldözés ügyében tizenkét éve indított vizsgálatnak, amelynek jelentését kedden ismertette David Cameron brit kormányfő.
Korábban
Az észak-írországi brit fennhatóság ellen küzdő katolikus mozgalom egyik központjában, Londonderryben 1972. január 30-án tizenhárom holttest maradt az utcán, miután a brit hadsereg egy ejtőernyős alakulata rálőtt a bírósági ítéletek nélküli internálások ellen tüntető tömegre. Egy további áldozat hónapokkal később, kórházban halt bele sérüléseibe.
A korabeli első brit vizsgálat szerint a hadsereg csak viszonozta a tüzet, amikor a tüntetők közül az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) nevű katolikus milícia tagjai lőni kezdtek a katonákra. Az 1998-ban kezdődött, most befejeződött újabb vizsgálat - amely a leghosszabb és a legköltségesebb volt a brit politikatörténetben - azonban megállapította, hogy a lelőtt tüntetők egyikénél sem volt tűzfegyver, és az első lövést a brit hadsereg adta le.
Cameron a több mint ötezer oldalas, tíz kötetre rúgó vizsgálati jelentést összefoglalva a londoni alsóházban kijelentette: a katonák annak idején olyan parancs alapján vonultak a tüntetés helyszínére, amelyet soha nem lett volna szabad kiadni. A konzervatív párti miniszterelnök - a Londonderry főterén összegyűlt, a bejelentést hatalmas kivetítőn figyelő többezres tömeg üdvrivalgása és tapsvihara közepette - "a kormány és az ország nevében" elnézést kért a történtekért.
A jelentés szerint a tömegben jelen lévő republikánus milicisták leadtak ugyan néhány lövést, ám ez semmiféle módon nem igazolta, hogy a brit alakulat válaszul polgári személyekre lőjön rá. Emellett a helyszínre kivezényelt katonák egyike sem adott semmilyen figyelmeztetést, mielőtt tüzet nyitott volna. A vizsgálóbizottság megállapította azt is, hogy a brit alakulat katonái "elvesztették önuralmukat, elfelejtették vagy figyelmen kívül hagyták a kiképzésen tanultakat", és a vizsgálat során többen közülük hamis beszámolókat adtak a történtekről, igyekezve igazolni a fegyverhasználatot.
A jelentés szerint a katonák által megölt vagy megsebesített tüntetők közül többen már menekültek, vagy sérülteknek próbáltak segíteni, amikor lövés érte őket. Legalább két esetben a katonák sérültekre lőttek rá.
A kedden közzétett vizsgálati jelentéssel az észak-írországi konfliktus egyik legsúlyosabb és legellentmondásosabb incidensének feltárása fejeződött be, csaknem négy évtizeddel a történtek után. Az újabb vizsgálatra még Tony Blair volt munkáspárti kormányfő adott utasítást 1998-ban. A most befejeződött tizenkét évi tényfeltáró munka során a bizottság 922 tanút hallgatott meg, 160 kötetnyi írásos anyagot tekintett át, 121 hang- és 110 videofelvételt hallgatott, illetve nézett meg.
A maratoni vizsgálat összesen 195 millió fontba (több mint 60 milliárd forintba) került.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap