Virtuális térben épülnek újjá a történelmi városok
2010. március 2. 09:28
A múzeumi, könyvtári és levéltári anyagok felhasználásával készítették el egy 17. századi francia erődváros virtuális rekonstrukcióját: a szakemberek szerint a technológia a megfelelő dokumentációval szinte minden múltbéli pillanat újraalkotásra képes lehet.
Korábban
Nagyon sok múzeum és levéltár őriz archívumában régi térképeket, festményeket és fotókat az egykori városokról. Ezek azonban csak töredékeiben érzékeltetik, hogy a múltban miként nézhettek ki a települések.
A Saar-vidéki Egyetem (Universität des Saarlandes) és a Német Mesterséges Intelligencia Kutatóközpont (Deutschen Forschungszentrums für Künstliche Intelligenz - DFKI) szakemberei ezek felhasználásával, és egy új technológia kidolgozásával áttörést értek el, és elkészítették Saarlouis erődvárosának virtuális rekonstrukcióját. Mindezt Hannoverben, 2010. március 2-6. között mutatják be a Cebit informatikai vásáron.
A várost a 17. században Sébastien de Vauban, XIV. Lajos katonai építésze tervezte, és a háromdimenziós modell ezen dokumentumok felhasználásával a lehető legpontosabban próbálja bemutatni az egykori mindennapokat. A szakértői csoportot Philipp Slusallek, az egyetem számítógépes grafikai professzora vezette: az informatikusok és történészek az egykori tervrajzok, vázlatok és tárgyak segítségével nem csak az egyes épületek homlokzatát és méretét tudták újraalkotni, hanem azok eredeti színét és építőanyagát is meghatározhatták. A háromdimenziós modellalkotással mindezt életre is keltették: a látogató bejárhatja az egykori utcákat, és felfedezheti, hogy hol húzódtak az egykori városfalak, vagy hogy mára mennyire épült át a város.
Mindez a tervek szerint a városvédőket az egykori történeti erőd maradványainak megőrzésében is segítheti. A projektet vezető Georg Demme azonban már a bővítésen gondolkodik, és reményei szerint hamarosan élőnek tűnő alakok népesítik majd be a digitális utcákat, emellett a különböző épületek audiovizuális információhalmazzal bővülhetnének majd ki. Ebbe a fázisba már a múzeumokat is bevonhatják majd, akik gyűjteményeik jobb megnyitásával segíthetnek a múlt egyes szeleteinek tökéletesen pontos rekonstruálásában.
Még több információ a rekonstrukcióról
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
rejtélyek
- Életmentő Bibliák, frontkarácsony és katonai taxik – az első világháború különös történetei
- Több oldal hiányzott az istenként tisztelt Cook kapitány naplójából
- Hét elképesztő átverés a történelemből
- Napjainkig megoldatlan egy skót világítótorony hátborzongató rejtélye
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció
- Valóban karácsonykor született Jézus?
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap