2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Pécsre költözik az európai kultúra

2010. január 8. 09:24

A világ leginspirálóbb városa lesz Isztambul

A világ leginspirálóbb városa - ezzel a mottóval, no meg az ambiciózus szlogenhez dukáló hatalmas büdzsével vág neki a 2010-nek Európa harmadik idei kulturális főváros, Isztambul. A Márvány-tengert a Fekete-tengerrel összekötő Boszporusz két partján fekvő 13 milliós metropolisz több ezer éves történelmi múltjával, római kori, bizánci és oszmán emlékeivel, különleges fekvésével az EKF-cím nélkül is évi hétmillió turistát vonz. Az európai kulturális főváros cím megpályázása nem is hivatalos, hanem civil kezdeményezés volt.



Az állam ugyanakkor felkarolta a projektet, s a pénzzel sem fukarkodott: 99 százalékát biztosította a több mint 270 millió eurós (72,5 milliárd forintos) összköltségvetésnek, mely többszöröse a hasonló címmel kitüntetett városokban rendelkezésére álló forrásoknak. A pénz legnagyobb részét - mintegy 65 százalékát - restaurálásra és építkezésre fordították: felújították többek között a Hagia Sophiát, a Topkapi palotát, a Szulejmán mecsetet és a Taksim téren álló Atatürk Kulturális Központot.

Számos új gyűjtemény is nyílik azonban a hivatalosan január 16-án kezdődő kulturális évben: külön múzeumot kap a Szulejmán mecsetet tervező, Nagy Építésznek is nevezett Szinán (1489-1588), a Yenikapi nevű ásatási területen pedig a régészeti leleteket bemutató új városi múzeumot hoznak létre. Az irodalmi Nobel-díjas török író, Orhan Pamuk tervezte, kapuit júliusban megnyitó Ártatlanság múzeuma az író azonos című, legújabb regényében szereplő tárgyakon keresztül mutatja be az 1950 és 2000 közötti isztambuli hétköznapokat. Részletek a kulturális főváros oldalán



A kortárs művészeteket mutatják be az olyan kulturális központok, mint az Ayazaga, egy régi vágóhídon berendezett Sütlüce vagy egy volt gázüzem területén helyet kapó Hasanpasa. Török művészkörök ugyanakkor bírálták a szervezőket, amiért túlzottan a történelmi emlékek bemutatására helyezik a hangsúlyt ahelyett, hogy Isztambult mint feltörekvő várost mutatnák be.

A város vezetésének kitűzött célja, hogy az Isztambulba látogató turisták száma 2010-ben elérje a tízmilliót. Ezt szolgálják az olyan rendkívül népszerűnek ígérkező programok, mint a történelmi hajók boszporuszi felvonulása május végén vagy a szeptemberre tervezett U2-koncert az Atatürk stadionban. Kiemelt cél a kulturális turizmus fellendítése is, hiszen a képzett és kultúra iránt érdeklődő turisták becslések szerint körülbelül háromszor annyit költenek, mint az átlagos látogató.

A felkészülési időszak nem volt mentes a korrupciós botrányoktól. A programtervező bizottságot többen közpénzek elsikkasztásával vádolták, a Habertürk című napilap pedig egyenesen a korrupció fővárosának nevezte Isztambult, miután egy kiszivárgott hivatalos dokumentumból kiderült, hogy Nuri Colakoglu, a programtervező bizottság később lemondott vezetője maga is érdekelt volt számos benyújtott projektben.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Kulturális fővárosok Európában

A 2010-es három várossal együtt eddig több mint negyven település büszkélkedhet a címmel, amely lehetőséget biztosít, hogy a város megújítsa kulturális életét és ismertté tegye magát Európa-szerte. Az EKF-kezdeményezés célja, hogy bemutassák Európa kulturális örökségének gazdagságát, sokszínűségét és közösségét, valamint hogy erősítsék az európai polgárok egymás iránti elfogadását és megértését.
Az egyes országok minden évben több várossal nevezhetnek. A tíz új uniós tagország bevonása érdekében 2019-ig rendszeresen két város viseli a címet: egy régi és egy új európai uniós tagállamból. A címet a Tanács évente még egy nem EU-tag városnak is odaítélheti, amennyiben a javaslatot egyhangúlag támogatják.
Az első kulturális főváros Athén volt 1985-ben, majd a sorban Firenze, Amszterdam és Berlin következett. 2000 egyedülálló év volt az EKF történetében, ekkor ugyanis kilenc város viselhette a címet: Avignon (Franciaország), Bergen (Norvégia), Bologna (Olaszország), Brüsszel (Belgium), Helsinki (Finnország), Krakkó (Lengyelország), Prága (Csehország), Reykjavík (Izland) és Santiago de Compostela (Spanyolország).
2001-ben Porto (Portugália) és Rotterdam (Hollandia), 2002-ben Salamanca (Spanyolország) és Brugge (Belgium), 2003-ban Graz (Ausztria), 2004-ben Lille (Franciaország) és Genova (Olaszország), 2005-ben pedig Cork (Írország) mutathatta meg kulturális sokszínűségét a világnak. 2006-ban Patras (Görögország), 2007-ben Luxembourg (Luxemburg) és Nagyszeben (Románia), 2008-ban Liverpool (Nagy-Britannia) és Stavanger (Norvégia), 2009-ben pedig Linz (Ausztria) és Vilnius (Litvánia) volt Európa Kulturális Fővárosa.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!