Az afrikai holokauszt az emberiség legnagyobb tragédiája
2009. december 4. 10:15 Fekete István
Az "afrikai holokauszt" (szuahéli nyelven maafa) a történelem legnagyobb emberi sorstragédiája, egyben a leghosszabb útvonalon zajló kényszerített migrációs folyamat. Cikkünkkel december 2-ára, a rabszolgaság felszámolásának világnapjára emlékezünk.
Korábban
Az amerikai szenátus szerecsenmosdatása a legújabb mérföldkő a rabszolgaság történetében: idén júniusban született meg a törvény, amely milliók meghurcolása és nyomorba döntése miatt követi meg az afrikaiakat.
A tizenötödik század közepétől kezdve Afrika is bekapcsolódott a rabszolga-kereskedelem vérkeringésébe, aminek következtében a fekete kontinens populációja fokozatosan apadt, Európa pedig learatta ennek babérjait. Kezdetben ez csak az európai kontinensen már meglevő emberkereskedelmet egészítette ki; színes bőrűek a 15. század előtt is elérték Európát, s a világ többi részén – így a Közel-Keleten – is felbukkantak. A transzatlanti kereskedelem nyitánya Portugália felemelkedéséhez köthető, a luzitánok ugyanis kiterjedt hajózási ismeretek birtokában, az óceánok meghódítása után kezdték felfedezni Afrika szubszaharai részét, s indultak el a nyugati part kizsákmányolására.
A 16. század elején az elhurcolt fekete bőrűek érkezése miatt Lisszabon népességének tíz százaléka rendelkezett már afrikai felmenővel. A spanyolok 1503-ban szállították az első rabszolgát Európából az Újvilágba, s 1518-ra az első foglyokat már közvetlenül a fekete kontinensről hajóztatták be, legtöbbjüket Nyugat-Afrikából: Szenegálból, Beninből, Kamerunból, Nigériából és Angolából – a nyugati területek a 19. század első felében annyi rabszolgát biztosítottak az Újvilágnak, mint az összes többi afrikai rész együttvéve. Három város, Bonny, Whydah és Luanda kikötője felelt szinte kizárólagosan a kereskedelemért.
A történészek között újra és újra kitör a fekete kontinensről erőszakkal elszakított rabszolgák körüli számháború: egy a kilencvenes évek végén készült kutatás számukat 10-11 millióra teszi, akik közül körülbelül másfél milliónyian haltak erőszakos halt a hajókon – ahol az emberek egymás hegyén-hátán, összeláncolva, lemeztelenítve ültek – kitört lázadások következtében, vagy veszett oda az embertelen körülmények következtében az átlagosan két hónapig tartó út során. A hajók létszámának negyede gyermek volt, amely arány egyetlen 20. század előtti migrációs folyamat statisztikájával sem mérhető össze. Az 1867-ig (amikor az utolsó transzatlanti hajó érkezik meg Brazíliába), három és fél évszázadig tartó kereskedelemből a portugálok/brazilok (akik már az 1850-es években kezdik feltartóztatni a rabszolgákat szállító hajókat) vették ki a legnagyobb részt a maguk 5,8 millió rabszolgájával; őket követik a britek (3,2 millió) és a franciák (1,3 millió)
Az "afrikai holokauszt" (szuahéli nyelven maafa) többek között azért is volt sorscsapás a fekete kontinens számára, mert az emberi erőforrástól megfosztott földrész a 16. század előtt gazdasági és társadalmi értelemben is felvette a versenyt Európával: Mali királysága a 14. században például nagyobb volt Nyugat-Európánál és a világ egyik leggazdagabb államának tartották.
A történészek közül néhányan azt állítják, hogy abban az időben a rabszolgaság helyi jellegű volt, s azt az Európából származó igény tette szervezetté. Az afrikaiak rendszerint büntetésből, családi adósság törlesztésének elmaradásakor, vagy hadifogolyként válhattak rabszolgává: az európai gyarmatosítók által kínált élvezeti és használati cikkek pedig további ösztönzést adtak a szervezetlen formájú kereskedelem intézményesítésére.
A cukorból, teából és kávéból származó profit volt a háromszögű (Európa, Afrika, Amerika) kereskedelem mozgatórugója, amelyben számos prominens ember is érdekelt volt: például Sir Robert Rich (Warwick grófja) virginai ültetvények tulajdonosa volt. Rich volt a brit Guineai és Benini Kalandorok társaságának egyik alapítója. 1632-ben I. Károly londoni kereskedőknek adott engedélyt a Nyugat-Afrikából elhurcolt emberek Amerikába való szállítására. A háromszögű kereskedelem során először kézműves termékek kerültek Afrikába, ahonnan rabszolgákat vagy más ’árucikkeket’ szállítottak Amerikába, illetve a karibi térségbe, innen pedig cukor, dohány, rum, rizs, gyapjú érkezett Európába.
Források:
Trans-Atlantic Slave Trade Databases
The Triangular Trade
Africa and the Transatlantic Slave Trade
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2014
- Mussolini szeretőjének titkos naplója
- Szexualitás a görög és római vallásokban
- Magyar fürdők és kettétört mankók
- Erotikus és irodalmi lap lett a magyar ős-Playboy
- "Inkább a szexről beszéljenek, mint az áremelésről"
- Az egri vár régészeti kutatásának története
- Középkori kolostorok szemérmetlen titkai
- Azok a csodálatos Gindly lányok
- Templomerődök Erdélyben
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap