Több ezren bolyongtak az örökségi helyszíneken
2009. szeptember 21. 09:36 MTI
Páratlan érdeklődés övezte a hétvégén megrendezett kulturális örökség napjait - a kapuit a nagyközönség előtt először megnyitó Magyar Távirati Iroda (MTI) 2 ezer látogatót vonzott, de rendkívül sokan voltak kíváncsiak az Andrássy úti Párizsi Nagyáruházra, a Magyar Televíziónak évtizedekig otthont adó Tőzsdepalotára, vagy az MTA Központi Fizikai Kutatóintézetére.
Korábban
A nagy érdeklődést már a minden eddiginél gazdagabb kínálat is előrevetítette: a szervezők 372 település 820 épületében, valamint 171 vezetett séta-útvonalon várták a közönséget szombaton és vasárnap. Az MTI Naphegy téri székházában a látogatók betekinthettek a hírügynökségi munka kulisszatitkaiba, s megcsodálhatták az egyedülálló panorámát is az épület tetőteraszáról.
A nyílt hétvégén az MTI-be érkező látogatókat a távirati iroda fotósai fogadták, akik az érkezőkről kívánság szerint fényképet is készítettek; az elkészült portrékat távozáskor természetesen mindenki magával vihette. Az épület fogadóterében két kiállítás is várta a közönséget. A főporta előtt a távirati iroda fotósainak felvételeiből készült egy mintegy 100 darabos válogatás, s ugyancsak a földszinten régi hírközlési és szerkesztőségi tárgyakból volt megtekinthető egy kamaratárlat. Itt többek között egy ötvenes évek óta megőrzött távírógép, egy harminc esztendős, több kilós riporteri magnó és egy, a nyolcvanas évek elejéről származó Videoton számítógép-terminál idézte fel az idén 128 éves távirati iroda múltját.
Az érdeklődök bejárhatták az épületet is: a 10-15 percenként induló, legfeljebb 15-40 fős csoportok a menedzsment tagjainak vezetésével bepillanthattak az elnökség, a csaknem 13 millió történelmi felvételt őrző fotóarchívum, valamint az informatikai és a hírszerkesztési központ termeibe. A hihetetlen érdeklődést mutatta, hogy a vendégek rengeteg kérdést tettek fel az MTI működéséről, a hírkészítésről, a fotóarchívumban őrzött felvételekről. "Élmény volt egy kicsit belátni a hírek hátterébe" - írta a vendégkönyvbe egy Siófokról érkezett látogató. "Örülök, hogy bejuthattam ebben a titkos épületbe, régi vágyam volt már" - olvasható egy másik bejegyzésben. A látogatók az üvegépület panorámateraszáról megcsodálhatták a városra nyíló kilátást is.
A hét végén Európa ötven országban tartották meg a kulturális örökség napjait. A korábban európai örökség napok elnevezésű rendezvénysorozat gondolata francia földön született, ott 1984-ben rendezték meg először a műemlékek nyílt napját. Az Európa Tanács védnökségével folyó eseménysorozat keretében az idén is számos műemlék, és védelem alatt nem álló épület nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt: olyan épületek, amelyek máskor egyáltalán nem, vagy csupán részlegesen, időlegesen látogathatók.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2019
- Széchenyi Zsigmond vadászkalandjai
- Az 1990. októberi taxisblokád
- Az amerikai modernizmus első nagyasszonya
- 1918 - Az őszirózsás forradalom tündöklése és bukása
- A zselízi Eszterházy-kastély
- 1849 - Az aradi vértanúk tragédiája
- A szesztilalom rettegett szélmalomharcosa
- A Drechsler-palota különc asztaltársasága
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap