Ókori világcsodából építettek kikötőt az angolok
2009. július 28. 08:32
Cospicua kikötője még ma is lenyűgözi a Máltára látogató turistákat. A dokkokat és mólókat azonban a Halikarnasszoszi Mauzóleum köveiből építhették - ahogy azt egy történelemrajongó onkológus véli.
Korábban
Cospicua, korábbi nevén Bormla, a Vallettával szemben fekvő Három Város legnagyobb tagja. Tengerpartjának nagy részét a régi hajógyár foglalja el, amely ma már jachtkikötőként üzemel. A város a második világháború idején súlyos károkat szenvedett, s bár teljesen újjáépítették, őslakóinak száma jelentősen megcsappant.
A város egyik korábbi, újkori átépítéséhez ókori romokat is felhasználtak – véli Stephen Brincat onkológus, akinek elméletét a Times of Malta című napilap hétvégi száma ismertette. Eszerint a férfi a Cornucopia című török magazinban meglepő információkat fedezett fel a Bodrum városában folytatott 19. századi brit ásatásokról. A cikk egyik bekezdése ugyanis azt taglalta, hogy az ókori világcsoda egyik – akkor még álló - felét azért döntötték le, hogy abból kikötőt építhessenek Máltán.
Ezen információ birtokában aztán az amatőr történelemrajongó levéltári kutatásokba kezdett: ekkor fedezte fel, hogy a kikötőt akkor emelhették, amikor a 19. században Charles Newton brit régész Bodrumban folytatott ásatásokat, és az ott talált köveket és más tárgyakat a feltárásokat finanszírozó British Múzeumba szállíttatta. Ennek során bontották el a mauzóleum még álló falait, ám Newton nem akarta, hogy a helyiek használják fel a köveket, és azoknak nemesebb helyet keresett erre: így épülhetett meg Caspicua kikötője is.
A téma kapcsán a lap megkérdezte Anthony Bonanno professzort, aki azonban nem volt meglepve a felfedezés kapcsán. Szerinte ugyanis Málta többször volt az ókori kincsek újkori lerakata, így az Elgin-márványok is évekig hevertek egy helyi dokkban, mielőtt Angliába vitték volna azokat.
A márványtömbök legtöbbjét a kikötő alapjainak megalkotásához használták fel – véli Brincat, bár látni nem sokat lehet, mert a dokkok vize nagyon zavaros. Hamarosan azonban lehet, hogy többet is tudhatunk majd, hiszen az egyes dokk egy 10-12 millió eurós projekt keretében újul majd meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. Erdély etnikai, vallási helyzete a 16–18. században
II. Népesség, település, életmód
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- II. József haláláról tudósított nyitószámában az első erdélyi magyar újság
- Már ötéves korában megválasztották, de sohasem uralkodott az utolsó erdélyi fejedelem
- A trianoni békét "morális köntösbe öltöztették"
- Nem hozott tartós békét a visegrádi egyezség tegnap
- Német segítséggel jutott hatalomra Vlagyimir Iljics Lenin tegnap
- Hírhedten elviselhetetlen anyósok a történelemből tegnap
- Törökország a régészek paradicsoma tegnap
- Alapjaiban változtatta meg a tengeri hadviselést az első atom-tengeralattjáró, a Nautilus megjelenése tegnap
- A mesterlövész vetett véget a túszejtésnek tegnap
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 2025.01.20.
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 2025.01.20.