Brit akadémikusok a Kreml ellen
2009. július 15. 11:48 The Guardian
A brit tudományos élet jeles tagjai emelték fel a hangjukat a Kreml legújabb történelem alakítási kísérlete ellen: az orosz vezetés ugyanis egy újabb honlap leállításával folytatná Sztálin tevékenységének újraírását, amelynek során mintegy megfeledkeznének az 1939-es náci-szovjet paktumról, vagy az ukrajnai éhínségről.
Korábban
Orlando Figes történész és Robert Chandler költő is szerepel azon jeles angol akadémikusok között, akik felemelték hangjukat, amikor egy újabb, a sztálini Szovjetunió bűneivel foglalkozó honlapot zárattak be. Június 19-én ugyanis egy hivatalos bejelentés alapján a www.hrono.info, a legnagyobb orosz történelmi forrástár szüntette be működését (azóta újra elérhető), amelyet mind az orosz, mind a nemzetközi történész közösség elsődleges forrásként használ tudományos munkásságához.
A hivatalos indoklás szerint az oldalt azért zárták be, mert oda a Mein Kampf részletei is felkerültek. A honlap alapítója, Vjacseszláv Rumjancev szerint azonban ezek a szövegek szinte mindenhol elérhetőek, és náluk ráadásul csak az eredetiek kivonata szerepel. Szerinte a valódi ok az lehetett, hogy egy június 16-án közzétett cikkben élesen kritizálták Szentpétervár Kreml-párti kormányzóját, Valentyina Matvijenkót, aki korábban eltörölte a Leningrád túlélőinek juttatott nyugdíjat.
Ez a lépés azonban nem számít egyedülinek: az ország 20. századi történelmét az elmúlt években több ponton igazították ki, így Sztálin a tankönyvekben ma már nem egy tömeggyilkos, hanem egy félrevezetett, ám nagyszerű politikus, egy géniusz, aki megverte a nácikat, és iparosította a világ egyik legfejletlenebb országát. Tavaly decemberben a rendőrség aztán egy rajtaütés során lefoglalta a Memorial emberi jogi szervezet számítógépeit, amelyen a Gulag történetének forrásanyagai voltak. Ezzel párhuzamosan jogi vitába is kezdtek, és megbüntetik a második világháborús szovjet győzelem tagadását, kétségbe vonását, sőt, a relativizálási szándékkal fellépőket is büntetnék. A Kreml a neten is hihetetlenül aktívvá vált, és fizetett bloggerekkel védik, illetve terjesztik saját múltértelmezésüket.
Van is mit védeni: a mai napig a szovjet történelem jelentős fejezetei számítanak tabunak. A Kreml különösen érzékeny az 1939-es Molotov-Ribbentrop paktummal, vagy éppen az ukrajnai éhínséggel kapcsolatban. Ennek fényében nem meglepő, hogy a második világháborúért a lengyeleket teszik felelőssé, és szembeszállnak a Sztálint Hitlerrel egyenlő szinten kezelő EBESZ-határozattal is.
Ezt a múltszépítési törekvést jeleníti meg a Medvegyev által felállítandó, történelemhamisítás elleni bizottság is, amelyben történészek helyett az FSZB, azaz az orosz belbiztonsági szolgálat tisztjei ülnek, hogy a történelemoktatást a Kreml kívánalmai szerint ellenőrizzék.
Hrono.info
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
11. A kiegyezéshez vezető út, a kiegyezés tartalma és értékelése
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Véreskezű zsarnokból Ferenc Jóska – hét évtized „a birodalom első hivatalnokaként”
- A Magyarországgal való kiegyezés felé mozdította el Bécset a königgrätzi vereség
- Külpolitikai kudarcok kényszerítették Bécset a Kiegyezésre
- Deák Ferenc tollba mondta a húsvéti cikket, hogy kézírását se ismerjék fel
- Ferenc József is fogadta az 1849-ben jelképesen felakasztott Andrássyt
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egyenes út vezetett a kiegyezéstől Trianonig? – az 1867. évi alku 150 év távlatából
- Kossuth a bukás biztosítékát, mások az ország aranykorát látták a Kiegyezésben
- Megoldódott Sisi koronázási fotóinak rejtélye
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap