A Stasi manipulálhatta a Vörös Hadsereg Frakciót is
2009. június 1. 20:47 MTI
Újabb terhelő akta került elő arról a volt nyugat-berlini rendőrről, aki 1967 júniusában Stasi-ügynökként lelőtt egy tüntető pacifista diákot.
Korábban
Az egykori keletnémet kommunista állambiztonsági hivatal, a Stasi megmaradt iratait kezelő szövetségi hivatal, az úgynevezett Birthler-hatóság képviselője közölte ezt hétfőn, megerősítve egyidejűleg a Der Spiegel című hetilap erre vonatkozó információját.
A közelmúltban Németországban nagy politikai vihart kavart, hogy egy történész a Stasi-iratok tanulmányozása során rábukkant egy olyan dokumentumra, amely bizonyította, hogy a hajdani rendőr - aki ma Nyugat-Berlinben él, s magas állami nyugdíjjal rendelkezik - Stasi ügynök volt, s mellette tagja volt az NDK kommunista állampártjának, a Német Szocialista Egységpártnak is. A rendőr, Karl-Henz Kurras beismerte ezt, cáfolta ugyanakkor, hogy a diák - Benno Ohnesorg - lelövésére a kommunista állambiztonságtól kapott volna megbízást.
A Der Spiegel rendelkezésére álló, s a hivatal által megerősített iratból az derül ki, hogy a Stasi Ohnesorg lelövése után még éveken keresztül "ápolta" együttműködését Kurasszal.
A szakértők szerint az ügy várhatóan újabb hullámokat kelt. Az elmúlt napokban több kutató és politikus sürgette a Stasi hajdani nyugat-berlini kapcsolatainak átfogóbb feltárását, s több gyanú is megfogalmazódott. Így egyebek között az, hogy a keletnémet kommunista titkosszolgálat állt a nyugatnémet diákmozgalom egyik vezetője, Rudi Dutschke ellen 1968-ban elkövetett merénylet mögött is. Dutschke egyébként évekkel később belehalt a merénylet következtében elszenvedett sérülésekbe. Több történész pedig felvetette: ki kell vizsgálni, hogy az egykori NDK milyen mértékben manipulálhatta az 1968-as nyugatnémet diákmozgalmat, illetve a szélsőbaloldali Vörös Hadsereg Frakciót (RAF).
A Stasi iratait kezelő szövetségi hivatal szóvivője közölte: arra számítanak, hogy az elkövetkező időszakban ugrásszerűen megnő az aktákba betekintés kérők - amúgy is magas - száma. Matthias Platzeck brandenburgi tartományi miniszterelnök, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) korábbi elnöke egy hétvégi interjúban azt hangoztatta: régóta ismert, hogy néhány tízezer nyugatnémet, illetve nyugat-berlini dolgozott a Stasinak. Platzeck szerint épp ezért nem meglepő, hogy a rendőrség kötelékében is volt "spicli". Ezért azonban nem kell újjáírni az elmúlt évtizedek történelmét - tette hozzá a szociáldemokrata politikus.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
zsidóság
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- A buják betegségének tartották és üldözték a leprásokat a középkorban
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról?
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Ágyúkkal támogatta Ganz Ábrahám a magyar szabadságharcot
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete tegnap
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során tegnap
- tegnap
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson tegnap
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya tegnap
- Közös kincsünk lehet a Hold tegnap
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről tegnap
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása tegnap