Politikai célokat szolgál a jeruzsálemi régészeti park
2009. május 11. 16:08 MTI
Az izraeli kormány egy zsidó szervezet állítása szerint azt tervezi, hogy parkok, turistaútvonalak és régészeti látványosságok sorát építi ki a vitatott hovatartozású Kelet-Jeruzsálemben, tartósan megváltoztatva annak képét és megszilárdítva a terület feletti izraeli uralmat.
Korábban
A jeruzsálemi együttélésért fellépő Ir Amim egyesület egy - állítása szerint kiszivárgott - kormányzati jelentésre hivatkozva vasárnap számolt be az izraeli vezetés terveiről, egy nappal az előtt, hogy XVI. Benedek pápa hétfőn első látogatására érkezett Jeruzsálembe.
Az egyesület állítása szerint az izraeli vezetés egy 2005-ös kormánydöntés alapján nyolc évre szóló ambiciózus tervet szőtt kelet-jeruzsálemi fejlesztésekre. A 2013-ban befejezni tervezett munkálatok drámai mértékben megváltoztatnák a "szent medencét": az óvárosban és körülötte található "érzékeny területet", amelyen a zsidó, a keresztény és a muzulmán vallás számára szent helyek találhatók.
A szervezet, amely közlése szerint egy kormányhivataltól kapott a fejlesztésre vonatkozó, 2008 végén keltezett jelentést, hozzátette: kilenc park épülne a szóban forgó területen, valamint sétányok, zarándokoknak kijelölt útvonalak, régészeti leleteket bemutató helyek és turistaközpontok létesülnének. Az egyesület évi 18 millió dollárra becsülte mindezek létrehozásának költségét.
Az Ir Amim azzal vádolta az izraeli kormányt, hogy a terv nagy részét eltitkolta a nyilvánosság elől, nem kérte ki a városban élő keresztények és muzulmánok véleményét, nem egyeztetett az egyházakkal vagy a muzulmán javakat kezelő palesztin szervezettel, a Vakffal, és nem hagyott lehetőséget arra sem, hogy a közvélemény kifejezze ellenvetéseit. Az izraeli kormányzati tisztségviselők nem erősítették meg sem a terv részleteit, sem a költségeit.
A pápai látogatás mindazonáltal ismét ráirányíthatja a figyelmet a Kelet-Jeruzsálemmel kapcsolatos vitára: a zsidó állam az 1967-es arab-izraeli háborúban foglalta el a területet - beleértve az óvárost -, majd később bekebelezte azt, amit a nemzetközi közösség azonban nem ismer el. A palesztinok remélt független államuk fővárosává szeretnék megtenni Kelet-Jeruzsálemet. A várossal kapcsolatos, egymást kizáró igények az izraeli-palesztin konfliktus talán legnehezebben megoldható részét képezik.
A Benjámin Netanjahu vezette új izraeli kormány eddig nem támogatta a palesztin állam létrehozását, jóllehet az a térséggel kapcsolatos nyugati politika sarokköve.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Mussolini
- Békét kötött volna, hazaárulónak bélyegezté és kivégezte vejét Mussolini
- A halál balvanói alagútja
- Kosárlabdázással és kertészkedéssel is szívesen töltötték idejüket a legvéresebb kezű diktátorok
- Még a Mussolini-szobrokat is kidobálták az ablakon a Duce letartóztatásának hírére
- A világháborúban és merényletekben is majdnem odaveszett Olaszország diktátora
- Lánya kérését sem vette figyelembe Mussolini veje kivégzése során
- Bukása után a németek feltétlen kiszolgálója lett a korábbi szövetséges, Benito Mussolini
- Szörnyű bosszút állt az olasz nép Mussolini rémuralmáért
- Folytatják a holokausztmúzeum építését az egykori Mussolini-villa közelében
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap