Majdnem elázott a Mona Lisa
2009. május 8. 12:28
1963-ban, amikor a Gioconda a Metropolitan Múzeumban vendégeskedett, a meghibásodott tűzriasztó rendszer órákig áztatta a híres kép üvegdobozát - olvasható az évtizedekig elhallgatott titok az intézmény egykori vezetőjének emlékirataiban.
Korábban
Leonardo leghíresebb, valószínűleg Lisa Gherardinit ábrázoló festményét 1963-ban első alkalommal vitték az Egyesült Államokba. A festményt az SS France óceánjárón, egy vízhatlan bőröndbe zárva szállították át az óceánon, majd amikor megérkezett New Yorkba, rendőrök és a titkosszolgálat ügynökei kísérték a washingtoni Nemzeti Galériába, ahol Kennedy elnök feleségével együtt vett részt annak kicsomagolásán - olvasható a The Art Newspaper cikkében.
A híres alkotást február 7-én mutatták be a nagyközönségnek a Metropolitan Múzeumban, és azt alig pár hét alatt egymillióan tekintették meg. Egy éjjel azonban a tűzriasztó rendszer meghibásodása miatt a Mona Lisát rejtő üvegdobozt több órán át áztatta a víz - derül ki az intézmény egykori igazgatója, Thomas Hoving visszaemlékezéseiből, amelyek az Artnet honlapon, folytatásokban olvashatók.
Dr. Hoving 1963-ban az intézmény középkori részlegét vezette, és egyik nap, amikor nyitás előtt megérkezett a múzeumba, azt vette észre, hogy kollégái törülközőkkel rohannak a képet őrző terembe. A leírás alapján arra sosem derült fény, hogy a tűzjelző miért hibásodhatott meg. Mindezt az őrök sem vették észre: a fekete-fehér monitorokon egyébként is szürkés képen nem látszott a folyamatosan permezető víz. Hoving leírása szerit a képnek nem esett baja: azt azt takaró vastag üveg ugyanis egyfajta esőkabátként megvédte a károktól.
Henry Gentle restaurátor szerint ha nem védte volna üveglap a képet, nagyon komoly károk érhették volna az értékes alkotást. Szerinte azonban hasonló esetek minden múzeumban előfordulhatnak, így nagyon fontos a hasonló alkotások körültekintő védelme.
Az eset azonban csak egy, a Mona Lisa kalandos történetéből: a Leonardo által 1516-ban Franciaországba vitt képet 1911-ben például ellopták a Louvre-ból, és a mű csak két évvel később került csak elő. A Louvre-ban A da Vinci-kód örült turistaáradata óta egyébként egy megerősített állvánnyal védik a reneszánsz zseni által megfestett női alak titokzatos mosolyát.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Hitler
- Rooseveltnek és Hitlernek is dolgozott a német üzletember
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Hitler a lövészárokban tett szert katasztrófákhoz vezető küldetéstudatára
- Villámháborúval vette kezdetét a második világégés
- Kosárlabdázással és kertészkedéssel is szívesen töltötték idejüket a legvéresebb kezű diktátorok
- Korántsem biztos, hogy véget ért volna a háború a Valkűr sikerével
- Tíz meglepő tény az angliai csatáról
- Hitler legrégebbi harcostársa volt a hosszú kések éjszakájának fő célpontja
- Kegyvesztése után az amerikaiaknál lelt menedékre Hitler közeli barátja
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap