2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Nincs pénz a vörös khmerek felelősségre vonására

2009. március 3. 16:37 MTI

Nincs elég pénz a vörös khmerek népirtását vizsgáló, az ENSZ segítségével létrejött törvényszék kambodzsai bíráinak március havi bérének kifizetésére, mert a korábbi adományozó országokat elrettentették a korrupciós ügyekkel kapcsolatos vádaskodások - közölte egy kambodzsai bíró.

Kong Szrim a törvényszék teljes ülésén jelezte, hogy elapadt a bíróság kambodzsai személyzetének bérére szánt pénz, miközben a testület a múlt hónapban megkezdte öt gyanúsított perét, akit a vörös khmerek 1975-től 1979-ig tartó időszakában emberiesség ellen elkövetett bűntettekkel vádolnak. A bíró kambodzsai és külföldi társai jelenlétében beszélt a gondokról. Hangoztatta: "sajnos a bíróság kambodzsai része nem rendelkezik elegendő forrásokkal ahhoz, hogy ebben a hónapban kifizessék az alkalmazottakat".

Egy viszonylag összetett rendelkezésekből álló megállapodás értelmében a törvényszék kambodzsai és nemzetközi alkalmazottait elkülönített költségvetésekből működik az adományozó országok - Japán, Németország, Franciaország, Ausztrália és az Egyesült Államok - befizetéseiből. A múlt évben az adományozó országok tartózkodóvá váltak a bíróság kambodzsai része számára folyósítandó összegeket illetően a kambodzsai kormány beavatkozó politikája, illetve a helyi alkalmazottak által az állások megszerzésére és megőrzésére jutatott csúszópénzek miatt. Kong Szrim úgy vélekedett, hogy a kambodzsai kormány és az ENSZ legutóbbi tárgyalásainak nyomán a kérdés hamarosan rendeződhet.

Silvia Cartwright új-zélandi bíró jelezte, hogy a külföldi bírák a korrupcióellenes küzdelem jegyében támogatják az ilyen megbeszéléseket. Hozzátette ugyanakkor: a pénzügyi gondokat sikerülhet rendezni, amint a nemzetközi közösség is tapasztalja, hogy korrupciómentes környezet alakult ki a perek megtartásához.

A népirtással foglalkozó, kambodzsai és nemzetközi bírákból álló törvényszék 2006-ban jött létre, három évvel azt követően, hogy a Hun Sen - maga is egykori vörös khmer parancsnok - vezette kambodzsai kormány egy évtizedes halogatás után végre megállapodott róla a világszervezettel. Egyes megfigyelők úgy vélik, hogy Hun Sen a kambodzsai bíráknak adott utasítások révén befolyásolja a törvényszék mozgásterét. Sok kambodzsai viszont attól tart, hogy az élemedett korú vádlottak elhunynak, mielőtt a bíróság igazságot szolgáltathatna a népirtás áldozatainak.

A Kína által támogatott, szélsőséges maoista vörös khmerek, miután elűzték a vietnami háborút támogató, Amerika-barát Lon Nol-kormányzatot, "forradalmi" ideológia nevében terrorrendszert vezettek be. A lakosság egynegyede esett a népirtás áldozatául, 1,7 millió embert gyilkoltak meg, gyakorlatilag kiirtották az értelmiséget, elnéptelenítették a városokat, és a lakosság nagy részével kényszermunkát végeztettek. A Pol Pot vezette diktatúrának a vietnami hadsereg vetett véget 1979. január 7-én.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!