Elmarad a Báthory hazai premierje
2008. december 18. 16:29 MTI
Január elsején nem mutatják be a Báthory című filmet a magyar mozikban, mert a cseh Jakubisko Film és a magyar Budapest Film felbontotta egymással a szerződést. A cseh cég, amely magyar partnerét okolja a történtekért, más forgalmazót keres a Báthory Erzsébet grófnőről szóló alkotás magyarországi bemutatásához.
A Budapest Film tájékoztatása szerint a társaság 2006 óta rendelkezett a film magyarországi jogaival, a mozibemutatót többszöri halasztás után január elsejére tűzték ki. "A bemutató körülményeivel kapcsolatos véleménykülönbségeinkről az elmúlt hónapokban folyamatos tárgyalásokat folytattunk az eredeti jogtulajdonossal. Megállapodásra azonban legnagyobb erőfeszítéseink ellenére sem tudtunk jutni, így a szerződés az eredeti jogtulajdonos és a Budapest Film Kft. között megszűnt" - írták közleményükben.
Martin Hrdy, a Jakubisko Film képviselője az MTI prágai tudósítójával azt közölte, hogy a Báthory című cseh-szlovák-magyar-angol koprodukcióban készült történelmi játékfilm januári magyarországi premierjét azért mondták le, mert a magyar forgalmazó, a Budapest Film nem tartotta be a Jakubisko Filmmel kötött megállapodást. "A szerződést még 2006-ban írtuk alá, de annak több pontját a Budapest Film nem tartotta be. A felek ezért megállapodtak a szerződés felbontásában, s a Jakubisko Film most más partnert keres a Báthory magyarországi forgalmazásához" - mondta Hrdy.
A szerződésbontás konkrét okait firtató kérdésre válaszolva Martin Hrdy kifejtette, több probléma is adódott: a Budapest Film egyrészt nem volt hajlandó teljesíteni bizonyos pénzügyi kötelezettségvállalásait, másrészt pedig nem tartotta be a premierrel kapcsolatos megállapodásokat, konkrétan azt, hogyan kell ennek az eseménynek lezajlania, kinéznie. Későn adta át a Jakubisko Filmnek a háttéranyagokat is, így az már nem tudta felhasználni őket. A Jakubisko Film nem volt elégedett azzal sem, ahogy a magyar partner a film magyarországi forgalmazásának a reklámkampányát megszervezte.
"Bár a Báthory magyar koprodukcióban is készült, tehát létrehozásához magyar fél is hozzájárult, a Budapest Film az alkotást mégsem akarta hazai filmként forgalmazni, hanem mint művészeti filmet szerette volna a nyilvánosság elé vinni. Ezzel mi nem értettünk egyet" - jegyezte meg Hrdy. "Miután a tárgyalások során még más problémák is felmerültek, kölcsönösen megegyeztünk a szerződésbontásban" - szögezte le a Jakubisko Film képviselője.
A nagyszabású történelmi drámát a cseh és a szlovák mozikban nyáron kezdték vetíteni. Szlovákiában november végéig több mint 400 ezer néző látta, s ezzel minden idők legsikeresebb filmje lett. Csehországban több mint 800 ezer ember váltott jegyet a Báthoryra, ami a filmet az idei év legsikeresebb alkotásának minősíti. A júliusi Karlovy Vary-i filmfesztiválon lezajlott premier alkalmával nyilvánosságra hozott adatok szerint a Báthory Erzsébet (1560-1614) magyar grófnő legendákkal átszőtt történetét feldolgozó mű mintegy 400 millió cseh koronába, azaz mintegy négy milliárd forintba került. Az eredeti költségvetés 300 millió cseh koronával számolt.
A premier előtt Juraj Jakubiskót, "a kelet-európai Fellinit" a világ filmművészetéhez való jelentős hozzájárulásáért Kristályglóbusszal tüntette ki a nagy tekintélynek örvendő nemzetközi fesztivál rendezőbizottsága. "A filmben nem a véres grófnőt, hanem Báthory Erzsébetet, mint személyiséget kívántam bemutatni. Hogyan sikerült, azt a nézők fogják eldönteni" - mondta akkor új filmjéről Jakubisko. Báthory Erzsébet szerepét Anna Friel angol színésznő alakítja. Rajta kívül több ismert világsztár - például Franco Nero, Hans Matheson - is játszik a 140 perces történetben. Franco Nero II. Mátyás királyt alakítja. A film négy nyelvi változatban - angol, cseh, szlovák, magyar - készült. Operatőrként a film forgatásában Kende János is közreműködött.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben nem nyerte el mindenki tetszését a Pesti Vigadó
- Évezredek művészeti öröksége találkozik a legmodernebb ipari technológiákkal a Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon
- „Nem gyűjtő vagyok, hanem magam vagyok a múzeum” - mondta Peggy Guggenheim
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak
- Tizhenhét éves korában márt ünnepelt zeneszerző volt Arthur Rubinstein
- Nehezen indult be Karády Katalin pályafutása
- A hímzett kárpit, ami Hódító Vilmos dicsőségét hirdeti
- Lumbini buddhista szobrai
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap